Contractor 1000™ Hardwired Garbage Disposal, 1 hp, 120 VAC, 1 ph
PartISECNTR1000LC
MFG79849-ISE
Description
Insinkerator®, 79849-ISE, Garbage Disposal, Residential, Series: Contractor 1000™, 1-1/2 in Drain Connection, 1 hp, 120 V, 10.2 A, 60 Hz Frequency, 1725 rpm Grinding Speed, Quick Lock® Mounting, Wall Switch Control, Stainless Steel, Black Enamel, 12 in H Dimensions, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- 1 HP long-lasting, Dura-Drive induction motor
- Reduced Sound featuring a reduced noise level over a standard disposal
- Power Grind for tough food scraps
- Our 2-Stage MultiGrind Technology has been designed to prevent clogs by grinding food scraps finer
- The GrindShear Ring first grinds food scraps into small particles
- Those particles are then forced through windows, shearing them into smaller pieces
- Our EZ Connect disposals are easier to install than ever before
- EZ Connect Disposer / Disposal easily connects to a hardwire connection or outlet
- Removable Dishwasher Inlet Plug can be quickly removed with the included wrenchette
Powerful and dependable performance. Engineered for years of reliable performance, the Contractor 1000 delivers power, and has been designed to prevent clogs by grinding food scraps finer.
| Power Type | Hardwired |
| Type | Residential |
| Series | Contractor 1000™ |
| Power Rating | 1 hp |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Phase | 1 ph |
| Amperage Rating | 10.2 A |
| Control Type | Wall Switch |
| Dimensions | 12 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Drain Connection | 1-1/2 in |
| Finish | Black Enamel |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Grinding Speed | 1725 rpm |
| Horsepower | 1 hp |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Quick Lock® |
| Brand | Insinkerator® |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | InSinkErator |
| Manufacturer Part Number | 79849-ISE |
Contractor 1000 with EZ Connect Adapter or Contractor 1000 with EZ Connect Cord
8 Years Parts and In-Home Service
UL Listed|IAPMO Listed|ASSE 1008
Price/Availability Accessible On Login

Insinkerator®Contractor 1000™ Hardwired Garbage Disposal, 1 hp, 120 VAC, 1 ph

