Evolution Essential® XTR Corded Garbage Disposal, 3/4 hp, 120 VAC, 1 ph
PartISEESSENTIALXTR
MFG79361K-ISE
Description
Insinkerator®, 79361K-ISE, Garbage Disposal, Continuous Feed, Series: Evolution Essential® XTR, 1-1/2 in Drain Connection, 3/4 hp, 120 V AC, 8.1 A, 60 Hz Frequency, 1725 rpm Grinding Speed, Wall Switch Control, Stainless Steel, 12-1/4 in H Dimensions
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- Designed to fit existing InSinkErator disposers
- 2-Stage MultiGrind technology for tougher food scraps like chicken bones
- Advanced noise reduction with insulated SoundSeal Technology
| Power Type | Corded |
| Type | Continuous Feed |
| Series | Evolution Essential® XTR |
| Power Rating | 3/4 hp |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Phase | 1 ph |
| Amperage Rating | 8.1 A |
| Control Type | Wall Switch |
| Dimensions | 12-1/4 in H |
| Drain Connection | 1-1/2 in |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Grinding Speed | 1725 rpm |
| Horsepower | 3/4 hp |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Insinkerator® |
| Manufacturer | InSinkErator |
| Manufacturer Part Number | 79361K-ISE |
SinkTop Switch accessory with Satin Nickel button for easy disposer activation, and power cord accessory. Quiet Collar sound reducing sink baffle
9 Years Parts and In-Home Service
UL Listed|IAPMO Listed|ASSE 1008
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Insinkerator®Evolution Essential® XTR Corded Garbage Disposal, 3/4 hp, 120 VAC, 1 ph

