Showroom Digital Instant Hot Water Tank With F-2000S Filtration System, 2/3 gal, 12-1/2 in H, 15 to 125 psi Pressure
PartISEHWT300F2000S
MFG45468-ISE
Description
Insinkerator® Digital Instant Hot Water Tank, Series: Showroom, 2/3 gal Capacity, 12-1/2 in Height, 15 to 125 psi Pressure, 190 to 210 deg F, Compression Connection, 316L Stainless Steel
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- The InSinkErator® digital instant hot water tank, which includes a F-2000S water filtration system, features an adjustable digital touch screen thermostat control, so you can select the perfect water temperature - between 190 deg F and 210 deg F - for the perfect tasting hot beverage
- Digital touch screen easy temp control from 190 to 210 deg F
- Advanced design prevents leaks and reduces faucet dripping
- 1300 W heating element for rapid recovery
- Precise temperature control to +/-1 deg F
- Soundproofing for ultra quiet performance
Our new digital instant hot water tank features an adjustable, digital touch-screen thermostat control, so you can select the precise water temperature between 190 deg F and 210 deg F. In addition to helping you enjoy the perfect tasting hot beverage, the tank rapidly dispenses near-boiling water for meal prep and effective household cleaning without harsh chemicals. Paired with an InSinkErator F-2000 water filter, your instant hot water system delivers better-tasting water by reducing heavy metals, cysts, chemicals, particulates, chlorine taste and odor.
| Type | Tank |
| Temperature Setting | Hot |
| Capacity | 2/3 gal |
| Connection Type | Compression |
| Height | 12-1/2 in |
| Material | 316L Stainless Steel |
| Pressure Rating | 15 to 125 psi |
| Series | Showroom |
| Temperature Rating | 190 to 210 deg F |
| Brand | Insinkerator® |
| Package Width | 12.5 in |
| Package Height | 15.5 in |
| UNSPSC | 48101714 |
| Alternate Part Number 1 | HWT300-F2000S |
| Package Length | 7.75 in |
| Manufacturer | InSinkErator |
| UPC | 050375022879 |
| Manufacturer Part Number | 45468-ISE |
4 Years Limited
ASSE 1023|cULus Listed|NSF/ANSI 42/53/58/372|UPC Listed
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Insinkerator®Showroom Digital Instant Hot Water Tank With F-2000S Filtration System, 2/3 gal, 12-1/2 in H, 15 to 125 psi Pressure

