SS Hardwired Garbage Disposal, 1 hp, 208-240/480 VAC, 3 ph
PartISESS100
MFG13660A
Description
Insinkerator®, 13660A, Garbage Disposal, SS Commercial, 1 hp, 208, 230, 460 V, 1.5, 2.2, 3 A, 1725 rpm Grinding Speed, Stainless Steel, Chrome Plated, 17 in H Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- 3/4 in Rubber mounting above grinding chamber isolates sound and eliminates vibration. Mounting is enclosed in chrome plated covers for sanitation and appearance
- Stationary and rotating shredding elements made from cast nickel chrome alloy for long life and corrosion resistance, designed for reverse action grinding
- Double-tapered Timken roller bearings provide a shock absorbing cushion
- Triple lip seal protects motor from water damage. Secondary spring-loaded oil seal provides double protection against water and loss of grease
| Power Type | Hardwired |
| Type | Commercial |
| Series | SS |
| Power Rating | 1 hp |
| Voltage Rating | 208-240/480 VAC |
| Phase | 3 ph |
| Amperage Rating | 1.5, 2.2, 3 A |
| Dimensions | 17 in H |
| Finish | Chrome Plated |
| Grinding Speed | 1725 rpm |
| Horsepower | 1 hp |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Insinkerator® |
| Manufacturer | InSinkErator |
| Manufacturer Part Number | 13660A |
1 Mounting/Bowl Assembly, 1 Electrical Control, 1 Syphon Breaker, 1 Solenoid Valve, 1 Flow Control Valve
1 Year
UL Listed|NOM|ANCE|ISO 9001|NAFEM
Price/Availability Accessible On Login

Insinkerator®SS Hardwired Garbage Disposal, 1 hp, 208-240/480 VAC, 3 ph

