1-Piece Ball Valve, 1 in, FNPT, Full Port, Plated Brass Ball, Brass
PartJOM240005B
MFG240-005B
Description
Jomar Valve® Utility Gas Ball Valve, 1 in Nominal, 175 psig, -40 to 300 deg F, Full Port, Lockwing Cap Actuator, Chrome Plated Brass Ball, 3.4 in Inlet to Outlet Length, 2.24 in Top to Inlet Center, Brass Body, Brass Stem and Hostaflon® TFM 1600 Seat Trim, Buna-N/FKM/PTFE, Brass, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Tamper resistant lockwing cap
- Full port design to accommodate industry leading stop changers
- Lockwing accommodates standard barrel locks
- Maintenance-free design
- 100% leak tested
- Leak-proof stem lifetime warranty
- Buna-N packing and FKM/PTFE stem O-ring
| Nominal Size | 1 in |
| End Style | FNPT |
| Port Type | Full |
| Construction | 1-Piece |
| Material | Brass |
| Ball Material | Plated Brass |
| Actuator Type | Lockwing Cap |
| Body Material | Brass |
| Domestic/Import | Import |
| Finish | Brass |
| Inlet to Outlet Length | 3.4 in |
| Pressure Rating | 175 psig |
| Softgoods Material | Buna-N/FKM/PTFE |
| Temperature Rating | -40 to 300 deg F |
| Top to Inlet Center | 2.24 in |
| Trim Material | Brass Stem and Hostaflon® TFM 1600 Seat |
| Brand | Jomar Valve® |
| UNSPSC | 40141607 |
| Country of Origin | IT |
| Manufacturer | Jomar Valve |
| UPC | 662527291820 |
| Manufacturer Part Number | 240-005B |
Lifetime Limited
CSA Certified|CW617N Body|MSS SP-110|Meets or Exceeds Applicable Part of DOT 192
Price/Availability Accessible On Login

Jomar Valve®1-Piece Ball Valve, 1 in, FNPT, Full Port, Plated Brass Ball, Brass

