Devonshire® Drop-In Bath Tub, 60 x 32 x 20 in, End Drain, White
PartKOHK1184WHT
MFG1184-0
Description
Kohler® Bathtub, Devonshire® Collection, Soaking Bath Therapy, Rectangle Shape, 60 in Length, 32 in Width, 20 in Height, 60 gal Water, End Drain Location, 1-1/2 in Drain, 42 x 20 in Bottom/51 x 24 in Top Basin Bathing Well, 14 in Overflow Height, Drop-In Mounting, Acrylic, White
Price/Availability Accessible On Login
- Integral lumbar support and armrests offer extra comfort while bathing
- Textured bottom surface
- Coordinates with other products in the Devonshire collection
Bathe in beauty with this classically designed bath. Revealing traditional, elegant lines, the Devonshire bath offers old-world appeal in a sleek silhouette. Lumbar supports and armrests invite you to lean back and relax, and the textured floor provides sure footing.
| Type | Drop-In |
| Color Family | White |
| Overall Length Range | 60 to 61 in |
| Overall Width Range | 32 to 32-1/2 in |
| Height | 20 in |
| Drain Location | End |
| Collection | Devonshire® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | White |
| Length | 60 in |
| Width | 32 in |
| Bath Therapy Type | Soaking |
| Bathing Well Size | 42 x 20 in Bottom/51 x 24 in Top Basin |
| Drain Size | 1-1/2 in |
| Material | Acrylic |
| Mounting Type | Drop-In |
| Overflow Height | 14 in |
| Shape | Rectangular |
| Water Capacity | 60 gal |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181501 |
| Alternate Part Number 1 | K-1184-0 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 087206727634 |
| Manufacturer Part Number | 1184-0 |
1 Year Limited
ASTM E162/E662|CSA B45.5/IAPMO Z124|Greenguard UL 2818 Gold
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Devonshire® Drop-In Bath Tub, 60 x 32 x 20 in, End Drain, White

