sok® Drop-In Bath Tub, 75 x 41 x 25 in, Left Hand Drain, White
PartKOHK1189REWHT
MFG1189-RE-0
Description
Kohler® Bathtub, Sok® Collection, Effervescence Bath Therapy, Rectangle Shape, 75 in Length, 41 in Width, 25 in Height, 142 gal Water, Left Drain Location, 1-1/2 in Drain, 45 x 25-1/2 in Bottom/61-1/2 x 30-1/4 in Top Basin Bathing Well, 23-1/2 in Overflow Height, Drop-In Mounting, Acrylic, White
Price/Availability Accessible On Login
- 11 effervescence ports deliver gentle, caressing bubbles
- Variable-speed pump for adjusting massage intensity
- Built-in heater
- Remote control
- Overflow channel for deep soak and unique infinity pool effect
Escape and unwind in this ultra-deep and private retreat. With a continuous flow of water cascading over the sides of the basin, the sok bath offers whole-body immersion. Effervescence ports release thousands of tiny champagne-like bubbles, creating a luxurious sensory experience.
| Type | Drop-In |
| Color Family | White |
| Overall Length Range | 73 to 75 in |
| Overall Width Range | 37 to 41-5/8 in |
| Height | 25 in |
| Drain Location | Left Hand |
| Collection | Sok® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | White |
| Length | 75 in |
| Width | 41 in |
| Bath Therapy Type | Effervescence |
| Bathing Well Size | 45 x 25-1/2 in Bottom/61-1/2 x 30-1/4 in Top Basin |
| Drain Size | 1-1/2 in |
| Material | Acrylic |
| Mounting Type | Drop-In |
| Overflow Height | 23-1/2 in |
| Shape | Rectangular |
| Water Capacity | 142 gal |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181501 |
| Alternate Part Number 1 | K-1189-RE-0 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 087206871962 |
| Manufacturer Part Number | 1189-RE-0 |
1 Year Limited
ASME A112.19.7/CSA B45.10|ASTM E162/E662|CSA B45.5/IAPMO Z124|CSA C22.2 No. 218.2|Greenguard UL 2818 Gold|ICC/ANSI A117.1|UL 1795
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®sok® Drop-In Bath Tub, 75 x 41 x 25 in, Left Hand Drain, White

