Mariposa® Alcove Bath Tub, 66 x 36 x 20 in, Right Hand Drain, White
PartKOHK1224GHRAWHT
MFG1224-GHRA-0
Description
Kohler® Heated Air Bathtub, Series: 1224-GHRA, Mariposa® Collection, BubbleMassage™ Bath Therapy, Rectangular Shape, 66 in Length, 35-15/16 in Width, 21-5/16 in Height, 67 gal Water, Right Hand Drain Location, 6-1/8 in Drain Height, 1-1/2 in Drain, 47-1/8 x 19-11/16 in Bathing Well, 13-5/8 in Soaking Depth, 15-3/8 in Overflow Height, 61-7/16 x 26 in Opening, 120 Jets, 3-Wall Alcove Mounting, Acrylic, White
Price/Availability Accessible On Login
- 120 airjets release thousands of heated bubbles that surround and support the body in a warm massage
- Variable-speed blower lets you adjust massage intensity to 18 levels
- Heated BubbleMassage includes 60 min automatic shutoff timer
- Keypad control
- Hourglass shape adds style and elegance to your bathroom
- Integral flange helps prevent water from seeping behind wall and simplifies alcove installation
- Textured bottom surface
- Automatic and manual purge cycles remove residual water from air channels after use
With heated BubbleMassage™ hydrotherapy, airjets release thousands of heated bubbles that deliver a blissfully warm, invigorating full-body massage designed to soothe and restore. Featuring delicate curves and an hourglass shape, the Mariposa® air bath brings harmony to your bathroom's design.
| Type | Alcove |
| Color Family | White |
| Overall Length Range | 66 to 66-15/16 in |
| Overall Width Range | 36 to 36-1/2 in |
| Height | 20 in |
| Drain Location | Right Hand |
| Collection | Mariposa® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | White |
| Length | 66 in |
| Width | 36 in |
| Bath Therapy Type | BubbleMassage™ |
| Bathing Well Size | 47-1/8 x 19-11/16 in |
| Drain Height | 6-1/8 in |
| Drain Size | 1-1/2 in |
| Material | Acrylic |
| Mounting Type | 3-Wall Alcove |
| Number of Jets | 120 |
| Opening Size | 61-7/16 x 26 in |
| Overflow Height | 15-3/8 in |
| Series | 1224-GHRA |
| Shape | Rectangular |
| Soaking Depth | 13-5/8 in |
| Water Capacity | 67 gal |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181501 |
| Alternate Part Number 1 | K-1224-GHRA-0 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612817297 |
| Manufacturer Part Number | 1224-GHRA-0 |
5 years Limited Hydrotherapy Components, Limited Lifetime Plastic Baths and Receptors
ASME A112.19.7/CSA B45.10|ASTM E162/E662|CSA B45.5/IAPMO Z124|UL 1795
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Mariposa® Alcove Bath Tub, 66 x 36 x 20 in, Right Hand Drain, White

