Mariposa® Drop-In Bath Tub, 66 x 36 x 20 in, End Drain, White
PartKOHK1224WHT
MFG1224-0
Description
Kohler® Bathtub, Mariposa® Collection, Whirlpool Bath Therapy, Rectangle Shape, 66 in Length, 35-7/8 in Width, 20 in Height, 67 gal Water, End Drain Location, 1-1/2 in Drain, 48 x 24 in Bottom Basin/59 x 30 in Top Basin Bathing Well, 14 in Overflow Height, 5 Jets, Drop-In Mounting, Acrylic, White
Price/Availability Accessible On Login
- Removable apron for front pump access option
- Five adjustable ProFlex whirlpool jets for maximum bather comfort
- Innovative technology enables this pump to provide a strong, steady level of hydromassage
- Textured bottom surface
Escape to your own spa getaway without leaving home, and emerge transformed. Relax into your Mariposa 5.5 ft whirlpool and enjoy the extra-wide bathing retreat while the five adjustable ProFlex® whirlpool jets massage away stress to leave you renewed. Available with a one year limited warranty.
| Type | Drop-In |
| Color Family | White |
| Overall Length Range | 66 to 66-15/16 in |
| Overall Width Range | 36 to 36-1/2 in |
| Height | 20 in |
| Drain Location | End |
| Collection | Mariposa® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | White |
| Length | 66 in |
| Width | 36 in |
| Bath Therapy Type | Whirlpool |
| Bathing Well Size | 48 x 24 in Bottom Basin/59 x 30 in Top Basin |
| Drain Size | 1-1/2 in |
| Material | Acrylic |
| Mounting Type | Drop-In |
| Number of Jets | 5 |
| Overflow Height | 14 in |
| Shape | Rectangular |
| Water Capacity | 67 gal |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181517 |
| Alternate Part Number 1 | K-1224-0 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 040688733463 |
| Manufacturer Part Number | 1224-0 |
1 Year Limited
ASTM E162|E662|ASME A112.19.7/CSA B45.10|CSA B45.5/IAPMO Z124|CARB P2|Greenguard UL 2818 Gold|UL 1795
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Mariposa® Drop-In Bath Tub, 66 x 36 x 20 in, End Drain, White

