Fairfax® Widespread Lavatory Faucet, ADA, 2 Lever Handle, 3-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Polished Chrome
PartKOHK122654CP
MFG12265-4-CP
Description
Kohler® Widespread Bathroom Sink Faucet, Fairfax®, 1.2 gpm, 8 to 16 in Center Distance, Stationary Spout, 5 in Spout Reach, 2-1/8 in Spout Height, Lever, 2 Handles, Pop-Up Drain, 3 Faucet Holes, 1/2-14, NPSM, 1-3/8 in Maximum Deck Thickness, Ceramic Disc Valve/Cartridge, 4-1/2 in H, Brass, Polished Chrome
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- Two handle widespread sink faucet for 8 to 16 in centers
- Kohler® ceramic disc valve exceeds industry longevity standards two times for a lifetime of durable performance
- Premium material for durability and reliability
- Kohler® finishes resist corrosion and tarnishing for durability and reliability
- Handles pre-assembled on valves to simplify installation
- Completes Fairfax® design solution with Kohler® accessories
With timeless elegance, Fairfax® faucets bring a graceful appeal to your bath or powder room. The sculpted ergonomic handles of this Fairfax® sink faucet offer easy operation and lend a classic look to your sink. This faucet is outfitted with easy-to-install and leak-free UltraGlide™ valves.
| Type | Widespread |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Number of Handles | 2 |
| Handle Type | Lever |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Chrome |
| Collection | Fairfax® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Drain Material | Metal |
| Finish/Color | Polished Chrome |
| Center Distance | 8 to 16 in |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | NPSM |
| Dimensions | 4-1/2 in H |
| Drain Type | Pop-Up |
| Finish | Polished Chrome |
| Handle Style | Lever |
| Material | Brass |
| Maximum Deck Thickness | 1-3/8 in |
| Spout Height | 2-1/8 in |
| Spout Reach | 5 in |
| Spout Type | Stationary |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic Disc |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181700 |
| Alternate Part Number 1 | K-12265-4-CP |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 040688794822 |
| Manufacturer Part Number | 12265-4-CP |
Limited Lifetime
ADA Compliant|ANSI A117.1|ASME A112.18.1|CEC Certified|CSA B125.1|DOE Energy Policy Act 1992|EPA WaterSense® Certified|ICC|NSF 61/372
Videos
Video Link Video
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Kohler®Fairfax® Widespread Lavatory Faucet, ADA, 2 Lever Handle, 3-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Polished Chrome

