Mariposa® Alcove Bath Tub, 66 x 36 x 20 in, Left Hand Drain, White
PartKOHK1229LWHT
MFG1229-L-0
Description
Kohler® Bathtub, Mariposa® Collection, Soaking Hydrotherapy Bath Therapy, Rectangle Shape, 66 in Length, 36 in Width, 20 in Height, 67 gal Water, Left Drain Location, 1-1/2 in Drain, 48 x 24 in Bottom Basin/59 x 30 in Top Basin Bathing Well, 14 in Soaking Depth, 14 in Overflow Height, 3-Wall Alcove Mounting, Acrylic, White
Price/Availability Accessible On Login
- Textured bottom surface
The body-contoured design of the Mariposa, combined with its extra length and width, provides you with enhanced comfort. Constructed of high-quality acrylic, this 5.5 ft model features a left-hand drain and includes an integral flange to further simplify installation.
| Type | Alcove |
| Color Family | White |
| Overall Length Range | 66 to 66-15/16 in |
| Overall Width Range | 36 to 36-1/2 in |
| Height | 20 in |
| Drain Location | Left Hand |
| Collection | Mariposa® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | White |
| Length | 66 in |
| Width | 36 in |
| Bath Therapy Type | Soaking Hydrotherapy |
| Bathing Well Size | 48 x 24 in Bottom Basin/59 x 30 in Top Basin |
| Drain Size | 1-1/2 in |
| Material | Acrylic |
| Mounting Type | Alcove |
| Overflow Height | 14 in |
| Shape | Rectangular |
| Soaking Depth | 14 in |
| Water Capacity | 67 gal |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181501 |
| Alternate Part Number 1 | K-1229-L-0 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 040688733388 |
| Manufacturer Part Number | 1229-L-0 |
1 Year Limited
ASTM E162/E662|CSA B45.5/IAPMO Z124|Greenguard UL 2818 Gold
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Mariposa® Alcove Bath Tub, 66 x 36 x 20 in, Left Hand Drain, White

