Mariposa® Drop-In Bath Tub, 72 x 36 x 20 in, Reversible Drain, White
PartKOHK1257GHWWHT
MFG1257-GHW-0
Description
Kohler® Heated Air Bathtub, Series: 1257-GHW, Mariposa® Collection, BubbleMassage™ Bath Therapy, Rectangular Shape, 72-1/8 in Length, 36-1/8 in Width, 20 in Height, 72 gal Water, Reversible Drain Location, 6-1/8 in Drain Height, 1-1/2 in Drain, 50 x 24 in Bathing Well, 14 in Soaking Depth, 15-3/8 in Overflow Height, 65 x 27 in Opening, 120 Jets, Drop-In Mounting, Acrylic, White
Price/Availability Accessible On Login
- Three heat settings allow you to customize the surface temperature
- 120 airjets release thousands of heated bubbles that surround and support the body in a warm massage
- Variable-speed blower lets you adjust massage intensity to 18 levels
- Heated BubbleMassage includes 60 min automatic shutoff timer
- Two separate electronic keypad controls for Heated BubbleMassage and Bask
- Hourglass shape adds style and elegance to your bathroom
- Textured bottom surface
- Automatic and manual purge cycles remove residual water from air channels after use
- Bask heated surface creates spa-like relaxation with soothing warmth on your back, shoulders, and neck
With heated BubbleMassage™ hydrotherapy, airjets release thousands of heated bubbles that deliver a blissfully warm, invigorating full-body massage experience. This air bath's heated surface warms the back, shoulders and neck with adjustable temperature settings to create a soothing, spa-like environment. Featuring delicate curves and an hourglass shape, the Mariposa® air bath brings harmony to your bathroom's design.
| Type | Drop-In |
| Color Family | White |
| Overall Length Range | 72 to 72-1/2 in |
| Overall Width Range | 36 to 36-1/2 in |
| Height | 20 in |
| Drain Location | Reversible |
| Collection | Mariposa® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | White |
| Length | 72 in |
| Width | 36 in |
| Bath Therapy Type | BubbleMassage™ |
| Bathing Well Size | 50 x 24 in |
| Drain Height | 6-1/8 in |
| Drain Size | 1-1/2 in |
| Material | Acrylic |
| Mounting Type | Drop-In |
| Number of Jets | 120 |
| Opening Size | 65 x 27 in |
| Overflow Height | 15-3/8 in |
| Series | 1257-GHW |
| Shape | Rectangular |
| Soaking Depth | 14 in |
| Water Capacity | 72 gal |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181501 |
| Alternate Part Number 1 | K-1257-GHW-0 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612818102 |
| Manufacturer Part Number | 1257-GHW-0 |
5 years Limited Hydrotherapy Components, Limited Lifetime Plastic Baths and Receptors
ASME A112.19.7/CSA B45.10|ASTM E162/E662|CSA B45.5/IAPMO Z124|UL 1795
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Mariposa® Drop-In Bath Tub, 72 x 36 x 20 in, Reversible Drain, White

