Mariposa® Alcove Bath Tub, 72 x 36 x 20 in, Left Hand Drain, Biscuit
PartKOHK1259LABISC
MFG1259-LA-96
Description
Kohler® Bathtub, Mariposa® Collection, Soaking Hydrotherapy Bath Therapy, Rectangle Shape, 72 in Length, 36 in Width, 20 in Height, 72 gal Water, Left Drain Location, 1-1/2 in Drain, 50 x 24 in Bottom Basin/65 x 27 in Top Basin Bathing Well, 14 in Soaking Depth, 14 in Overflow Height, 3-Wall Alcove Mounting, Acrylic, Biscuit
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- Designed for quick and easy installation
- Designed for one-person bathing
- Integral flange to simplify installation and prevent the possibility of water damage behind the wall
- Textured bottom surface
The body-contoured design of the Mariposa, combined with its quick and easy installation, makes this 6 ft bath a favorite among builders and homeowners. Constructed of high-quality acrylic, this model features a left-hand drain and includes an integral apron.
| Type | Alcove |
| Color Family | Off-White |
| Overall Length Range | 72 to 72-1/2 in |
| Overall Width Range | 36 to 36-1/2 in |
| Height | 20 in |
| Drain Location | Left Hand |
| Collection | Mariposa® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Biscuit |
| Length | 72 in |
| Width | 36 in |
| Bath Therapy Type | Soaking Hydrotherapy |
| Bathing Well Size | 50 x 24 in Bottom Basin/65 x 27 in Top Basin |
| Drain Size | 1-1/2 in |
| Material | Acrylic |
| Mounting Type | 3-Wall Alcove |
| Overflow Height | 14 in |
| Shape | Rectangle |
| Soaking Depth | 14 in |
| Water Capacity | 72 gal |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181501 |
| Alternate Part Number 1 | K-1259-LA-96 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 087206356377 |
| Manufacturer Part Number | 1259-LA-96 |
1 Year Limited
ASTM E162/E662|CSA B45.5/IAPMO Z124|Greenguard UL 2818 Gold
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Kohler®Mariposa® Alcove Bath Tub, 72 x 36 x 20 in, Left Hand Drain, Biscuit

