Gooseneck Touchless Single Hole Lavatory Faucet, ADA, 1-Hole, 0.5 gpm, Vibrant Stainless
PartKOHK13473VS
MFG13473-VS
Description
Kohler® Faucet, 0.5 gpm, Gooseneck Spout, 6-3/16 in Spout Reach, 9 in Spout Height, 1 Faucet Hole, Function: Touchless, 1-1/2 in Maximum Deck Thickness, Deck Mount, 12-1/8 in OAH, Brass, Vibrant® Stainless, Commercial
Price/Availability Accessible On Login
- Factory-set 30-second maximum continual run cycle
- Vandal-resistant aerator
- 24 in (610 mm) flexible supply hose for easy installation
- Less temperature mixer
- Less drain
Insightâ„¢ technology features an adaptive infrared sensor that gathers and analyzes the surrounding area upon installation. After recording these details, Insight calibrates the sensor to filter false triggers and optimize the faucet's operation.
| Type | Single Hole |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Touchless (Yes/No) | Yes |
| Color Family | Stainless |
| Collection | Gooseneck |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 0.5 gpm |
| Finish/Color | Vibrant Stainless |
| Commercial/Residential | Commercial |
| Dimensions | 12-1/8 in OAH |
| Function | Touchless |
| Material | Brass |
| Maximum Deck Thickness | 1-1/2 in |
| Mounting Type | Deck |
| Spout Height | 9 in |
| Spout Reach | 6-3/16 in |
| Spout Type | Gooseneck |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181700 |
| Alternate Part Number 1 | K-13473-VS |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 650531850362 |
| Manufacturer Part Number | 13473-VS |
1 Year Limited
ADA Compliant|ANSI A117.1|ASME A112.18.1|CSA B125.1/B651|DOE - Energy Policy Act 1992|ICC Compliant|NSF 61/372|OBC Certified|All Applicable US Federal and State Material Regulations
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Gooseneck Touchless Single Hole Lavatory Faucet, ADA, 1-Hole, 0.5 gpm, Vibrant Stainless

