Purist® Toilet Paper Holder, Wall Mount, Matte Black
PartKOHK14444BL
MFG14444-BL
Description
Kohler® Toilet Tissue Holder, Vertical, Purist®, 6-5/16 in Height, 4-5/16 in Length, 3 in Width, Wall Mount, Solid Brass, Matte Black
Price/Availability Accessible On Login
- Vertical holder makes changing toilet paper quick and simple
- Coordinates with other products in the Purist collection
The minimalist design of Purist® faucets and accessories complements both traditional and contemporary bath decors. This toilet tissue holder showcases a unique vertical style that echoes the elegant simplicity of the Purist® Collection.
| Type | Toilet Paper Holder |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Mounting Type | Wall |
| Color Family | Black |
| Collection | Purist® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Number of Dispensers | 1 |
| Finish/Color | Matte Black |
| Height | 6-5/16 in |
| Length | 4-5/16 in |
| Material | Solid Brass |
| Width | 3 in |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181610 |
| Alternate Part Number 1 | K-14444-BL |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612585639 |
| Manufacturer Part Number | 14444-BL |
Installation Tools
Lifetime Limited
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Purist® Toilet Paper Holder, Wall Mount, Matte Black

