Loure® Widespread Lavatory Faucet, ADA, 2 Lever Handle, 3-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Polished Chrome
PartKOHK146614CP
MFG14661-4-CP
Description
Kohler® Widespread Bathroom Sink Faucet, Loure®, 1.2 gpm, 8 to 16 in Center Distance, Stationary Spout, 3-7/8 in Spout Reach, 4-3/4 in Spout Height, Lever, 2 Handles, Touch-Activated Drain, 3 Faucet Holes, 3/4 in With Dished Washer, 2-1/2 in Without Dished Washer Maximum Deck Thickness, Ceramic Disc Valve/Cartridge, 8-1/4 in H, Brass, Polished Chrome
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- Quarter-turn washerless ceramic disc valves
- Pop-up drain with lift rod and tailpiece
- 1.2 gpm maximum flow rate at 60 psi
Combining a sleek profile with enhanced utility, Loure introduces a classically modern look to your bath decor. This strikingly contemporary sink faucet offers a stately design with clean, smooth lines. A pair of minimalist lever handles provide for comfortable and stylish operation. Outfitted with easy-to-install and leak-free UltraGlide™ valves, this Loure faucet is designed for precision and reliability as well as style.
| Type | Widespread |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Number of Handles | 2 |
| Handle Type | Lever |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Chrome |
| Collection | Loure® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Drain Material | Metal |
| Finish/Color | Polished Chrome |
| Center Distance | 8 to 16 in |
| Dimensions | 8-1/4 in H |
| Drain Type | Touch-Activated |
| Finish | Polished Chrome |
| Handle Style | Lever |
| Material | Brass |
| Maximum Deck Thickness | 3/4 in With Dished Washer, 2-1/2 in Without Dished Washer |
| Spout Height | 4-3/4 in |
| Spout Reach | 3-7/8 in |
| Spout Type | Stationary |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic Disc |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181700 |
| Alternate Part Number 1 | K-14661-4-CP |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 650531928207 |
| Manufacturer Part Number | 14661-4-CP |
Limited Lifetime
ADA Compliant|ANSI A117.1|ASME A112.18.1/CSA B125.1|CEC Certified|DOE Energy Policy Act 1992|EPA WaterSense® Certified|ICC|NSF 61/372
Videos
Video Link Video
Video Link Video
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Kohler®Loure® Widespread Lavatory Faucet, ADA, 2 Lever Handle, 3-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Polished Chrome

