Derring® Under Mount Lavatory Sink, ADA, 19-3/8 x 16-3/8 x 7-1/4 in, Vitreous China, Translucent White
PartKOHK17889RLTRWH
MFG17889-RL-K8
Description
Kohler®, 17889-RL-K8, Bathroom Sink, Derring® Collection, Oval Shape, 17 in L x 14 in W x 5-1/4 in D Bowl, 1-1/4 in Drain Opening, 1 Basins, 16-3/8 in W x 7-1/4 in H Overall, Undermount Mounting, Vitreous China, Translucent White, ADA Compliance: Yes
Price/Availability Accessible On Login
- Oval basin with carved textural pattern
- Artisanal glazes are easy to care for and durable
- Neutral hues complement a wide range of fixtures and faucets
- Natural glaze variations make each sink unique yet beautifully complementary when paired side-by-side
- Fits KOHLER Caxton 14 in x 17 in (355.5 x 432 mm) countertop cutout
- No faucet holes, requires wall- or counter-mount faucet
Inspired by studio pottery, the Derring collection celebrates the inherent beauty and authenticity of handcrafted ceramics. Each sink is a one-of-a-kind creation, finished with unique artisanal glazes that produce fascinating surface effects. A hand-carved texture accentuates the glazes subtle tonal variations. Featured in neutral hues, this sink can be the centerpiece of your bath, or it can serve as a unifying element that pulls everything else together.
| Type | Under |
| Collection | Derring® |
| Overall Length Range | 19 to 19-15/16 in |
| Overall Width Range | 16 to 16-7/8 in |
| Bowl Depth | 7-1/4 in |
| Color Family | White |
| Material | Vitreous China |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Translucent White |
| Overall Length | 19-3/8 in |
| Overall Width | 16-3/8 in |
| Bowl Size | 17 in L x 14 in W x 5-1/4 in D |
| Drain Opening Size | 1-1/4 in |
| Mounting Type | Under |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 16-3/8 in W x 7-1/4 in H |
| Shape | Oval |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181504 |
| Alternate Part Number 1 | K-17889-RL-K8 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612404664 |
| Manufacturer Part Number | 17889-RL-K8 |
1193643 Basin Clamp
1 Year Limited
ASME A112.19.2/CSA B45.1|ICC/ANSI A117.1
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Derring® Under Mount Lavatory Sink, ADA, 19-3/8 x 16-3/8 x 7-1/4 in, Vitreous China, Translucent White

