Underscore® Drop-In/Undermount Bath Tub, 60 x 36 x 21 in, Reversible Drain, Black Black
PartKOHK1849JHBLK
MFG1849-JH-7
Description
Kohler® Heated Bathtub, Series: 1849-JH, Underscore® Collection, Whirlpool Bath Therapy, Rectangular Shape, 60 in Length, 36 in Width, 21 in Height, 81.1 gal Water, Reversible Drain Location, 3-1/2 in Drain Height, 1-1/2 in Drain, 39-9/16 x 24-3/4 in Bathing Well, 16-11/16 in Soaking Depth, 17-3/4 in Overflow Height, 54-1/4 x 30-1/4 in Opening, 8 Jets, Drop-In Mounting, Acrylic, Black
Price/Availability Accessible On Login
- Eight Proflex hydromassage jets can be individually adjusted for water flow and direction
- Single-speed whirlpool offers performance and value with 8 fully adjustable jets
- Built-in heater
- Slotted overflow allows for deep soaking
- Integral lumbar support
- Textured bottom surface
With clean, smooth lines, the Underscore® Whirlpool bath is a welcome retreat to soak away the day's tension and center your mind. Lay back and melt in the deep bath as eight fully-adjustable jets deliver a powerful hydromassage, while the built-in heater maintains the water at your desired temperature to create a soothing, spa-like environment. Realize your vision. It's all at the touch of your finger.
| Type | Drop-In/Undermount |
| Color Family | Black |
| Overall Length Range | 60 to 61 in |
| Overall Width Range | 36 to 36-1/2 in |
| Height | 21 in |
| Drain Location | Reversible |
| Collection | Underscore® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Black Black |
| Length | 60 in |
| Width | 36 in |
| Bath Therapy Type | Whirlpool |
| Bathing Well Size | 39-9/16 x 24-3/4 in |
| Drain Height | 3-1/2 in |
| Drain Size | 1-1/2 in |
| Material | Acrylic |
| Mounting Type | Drop-In |
| Number of Jets | 8 |
| Opening Size | 54-1/4 x 30-1/4 in |
| Overflow Height | 17-3/4 in |
| Series | 1849-JH |
| Shape | Rectangular |
| Soaking Depth | 16-11/16 in |
| Water Capacity | 81.1 gal |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 39 in |
| Package Height | 23.38 in |
| UNSPSC | 30181501 |
| Alternate Part Number 1 | K-1849-JH-7 |
| Package Length | 63 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612862587 |
| Manufacturer Part Number | 1849-JH-7 |
5 years Limited Hydrotherapy Components, Limited Lifetime Plastic Baths and Receptors
ASME A112.19.7/CSA B45.10|ASTM E162/E662|CSA B45.5/IAPMO Z124|CSA C22.2 No. 218.2|UL 1795
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Underscore® Drop-In/Undermount Bath Tub, 60 x 36 x 21 in, Reversible Drain, Black Black

