Archer® Alcove Bath Tub, ADA, 60 x 30 x 19 in, Right Hand Drain, Black Black
PartKOHK1947GHRFBLK
MFG1947-GHRF-7
Description
Kohler® Heated Air Bathtub, Series: 1947-GHRF, Archer® Collection, BubbleMassage™ Bath Therapy, Rectangular Shape, 60 in Length, 30 in Width, 20 in Height, 57 gal Water, Right Hand Drain Location, 3-1/2 in Drain Height, 1-1/2 in Drain, 45-1/8 x 19-11/16 in Bathing Well, 15-1/8 in Soaking Depth, 15-9/16 in Overflow Height, 52-1/8 x 22-1/16 in Opening, 120 Jets, 3-Wall Alcove Mounting, Acrylic, Black
Price/Availability Accessible On Login
- 120 airjets release thousands of heated bubbles that surround and support the body in a warm massage
- Automatic and manual purge cycles remove residual water from air channels after use
- Variable-speed blower lets you adjust massage intensity to 18 levels
- Comfort Depth design offers a convenient 19 in step-over height while retaining the same depth as a standard 21 in bath
- Integral lumbar support
- Slotted overflow allows for deep soaking
- Integral flange helps prevent water from seeping behind wall and simplifies alcove installation
- Textured bottom surface
- Coordinates with other products in the Archer collection
- Built-in 600W BubbleMassage heater warms humidified air before it enters the bath
With Heated BubbleMassage™ hydrotherapy, airjets release thousands of heated bubbles that deliver a blissfully warm, invigorating full-body massage designed to soothe and restore. Taking its design cues from traditional Craftsman furniture, the KOHLER® Archer line of baths reveals beveled edges and curved bases for a clean, sophisticated style. This 60" x 30" rectangular alcove air bath offers a low step-over height while allowing for deep, comfortable soaking.
| Type | Alcove |
| Color Family | Black |
| Overall Length Range | 60 to 61 in |
| Overall Width Range | 30 to 30-15/16 in |
| Height | 19 in |
| Drain Location | Right Hand |
| Collection | Archer® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Black Black |
| Length | 60 in |
| Width | 30 in |
| Bath Therapy Type | BubbleMassage™ |
| Bathing Well Size | 45-1/8 x 19-11/16 in |
| Drain Height | 3-1/2 in |
| Drain Size | 1-1/2 in |
| Material | Acrylic |
| Mounting Type | 3-Wall Alcove |
| Number of Jets | 120 |
| Opening Size | 52-1/8 x 22-1/16 in |
| Overflow Height | 15-9/16 in |
| Series | 1947-GHRF |
| Shape | Rectangular |
| Soaking Depth | 15-1/8 in |
| Water Capacity | 57 gal |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 35.31 in |
| Package Height | 22.19 in |
| UNSPSC | 30181501 |
| Alternate Part Number 1 | K-1947-GHRF-7 |
| Package Length | 62.66 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612784278 |
| Manufacturer Part Number | 1947-GHRF-7 |
5 years Limited Hydrotherapy Components, Limited Lifetime Plastic Baths and Receptors
ADA Compliant|ASME A112.19.7/CSA B45.10|ASTM E162/E662|CSA B45.5/IAPMO Z124|CSA C22.2 No. 218.2|ICC/ANSI A117.1|UL 1795
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Archer® Alcove Bath Tub, ADA, 60 x 30 x 19 in, Right Hand Drain, Black Black

