Greenwich™ Wall Mount Lavatory Sink, ADA, 20-3/4 x 18-1/4 x 7-3/4 in, 4 in Centerset, Vitreous China, White
PartKOHK2032NRWHT
MFG2032-NR-0
Description
Kohler®, 2032-NR-0, Bathroom Sink, Greenwich™ Collection, Squared Shape, 10 in L x 15 in W Bowl, 1-3/4 in Drain Opening, 4 Faucet Holes, 4 in Faucet Hole Spacing, 1 Basins, 20-3/4 in W x 18-1/4 in D x 7-3/4 in H Overall, Wall Mounting, Vitreous China, White, ADA Compliance: Yes
Price/Availability Accessible On Login
- Made from premium materials that withstand high-volume usage
- 4 in center drilling
- With sealed overflow and soap dispenser drilling on right
Made from premium materials that withstand high-volume usage, the Greenwich™ wall-mount lavatory is an ideal choice for commercial applications. This model features drilling for faucets with 4" centers, drilling for a right-hand soap dispenser, and a sealed overflow and wall hanger.
| Type | Wall |
| Collection | Greenwich™ |
| Overall Length Range | 20 to 20-7/8 in |
| Overall Width Range | 18 to 18-15/16 in |
| Bowl Depth | 7-3/4 in |
| Color Family | White |
| Hole Type | 4 in Centerset |
| Material | Vitreous China |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | White |
| Overall Length | 20-3/4 in |
| Overall Width | 18-1/4 in |
| Bowl Size | 10 in L x 15 in W |
| Drain Opening Size | 1-3/4 in |
| Faucet Hole Spacing | 4 in |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Basins | 1 |
| Number of Faucet Holes | 4 |
| Overall Dimensions | 20-3/4 in W x 18-1/4 in D x 7-3/4 in H |
| Shape | Squared |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181504 |
| Alternate Part Number 1 | K-2032-NR-0 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 087206533716 |
| Manufacturer Part Number | 2032-NR-0 |
(2) Wall Hangers
1 Year Limited
ASME A112.19.2/CSA B45.1|ICC/ANSI A117.1
Commercial Applications
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Greenwich™ Wall Mount Lavatory Sink, ADA, 20-3/4 x 18-1/4 x 7-3/4 in, 4 in Centerset, Vitreous China, White

