Pinoir® Wall Mount Lavatory Sink, ADA, 22 x 18 x 7 in, 4 in Centerset, Vitreous China, White
PartKOHK20354WHT
MFG2035-4-0
Description
Kohler®, 2035-4-0, Bathroom Sink With Overflow Drain, Pinoir® Collection, Oval Shape, 18 in L x 12 in W Bowl, 1-3/4 in Drain Opening, 3 Faucet Holes, 2 in Faucet Hole Spacing, 1 Basins, 22 in W x 18 in D Overall, Wall Mounting, Vitreous China, White, ADA Compliance: Yes
Price/Availability Accessible On Login
- Combination consists of basin and shroud
Combining box-band lines and simple, double-ridge edge detailing, Pinoir® has a crisp, classic style to flatter both contemporary and modern bathrooms. This sink meets ADA standards when the rim is installed 34 in from the floor, and its space-saving design works in even the smallest powder rooms.
| Type | Wall |
| Collection | Pinoir® |
| Overall Length Range | 21 to 22-7/8 in |
| Overall Width Range | 18 to 18-15/16 in |
| Bowl Depth | 7 in |
| Color Family | White |
| Hole Type | 4 in Centerset |
| Material | Vitreous China |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | White |
| Overall Length | 22 in |
| Overall Width | 18 in |
| Bowl Size | 18 in L x 12 in W |
| Drain Opening Size | 1-3/4 in |
| Faucet Hole Spacing | 2 in |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Basins | 1 |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Overall Dimensions | 22 in W x 18 in D |
| Shape | Oval |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181504 |
| Alternate Part Number 1 | K-2035-4-0 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 040688756219 |
| Manufacturer Part Number | 2035-4-0 |
K-2028-4 Wall Mount Bathroom Sink, K-2057 Bathroom Sink Shroud, Rubber Pads, Hanger and Shroud Accessory Pack
1 Year Limited
ASME A112.19.2/CSA B45.1|ICC/ANSI A117.1
Commercial Applications
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Pinoir® Wall Mount Lavatory Sink, ADA, 22 x 18 x 7 in, 4 in Centerset, Vitreous China, White

