Soho® Wall Mount Lavatory Sink, ADA, 20 x 18 x 7 in, Single Hole, Vitreous China, Black Black
PartKOHK2084BLK
MFG2084-7
Description
Kohler®, 2084-7, Bathroom Sink With Overflow, Soho® Collection, Squared Shape, 18 in L x 13 in W Bowl, 1-3/4 in Drain Opening, 1 Faucet Holes, 6-5/8 in Faucet Hole Spacing, 1 Basins, 20 in W x 18 in D x 7 in H Overall, Wall Mounting, Vitreous China, Black, ADA Compliance: Yes
Price/Availability Accessible On Login
- Made from premium materials that withstand high-volume usage
- Faucet sold separately
When your lavatory needs to handle high-volume traffic, premium Kohler® materials are more important than ever. Crafted of vitreous china, your Soho® wall-mount lavatory will provide a lifetime of beauty thanks to our exclusive Kohler® glaze. This remarkably hard, glossy finish protects the surface for a clean, sanitary sink that maintains its polished shine throughout years of busy use.
| Type | Wall |
| Collection | Soho® |
| Overall Length Range | 20 to 20-7/8 in |
| Overall Width Range | 18 to 18-15/16 in |
| Bowl Depth | 7 in |
| Color Family | Black |
| Hole Type | Single Hole |
| Material | Vitreous China |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Black Black |
| Overall Length | 20 in |
| Overall Width | 18 in |
| Bowl Size | 18 in L x 13 in W |
| Drain Opening Size | 1-3/4 in |
| Faucet Hole Spacing | 6-5/8 in |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Basins | 1 |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Overall Dimensions | 20 in W x 18 in D x 7 in H |
| Shape | Square |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181504 |
| Alternate Part Number 1 | K-2084-7 |
| Country of Origin | MX |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 040688801810 |
| Manufacturer Part Number | 2084-7 |
(2) Hangers
1 Year Limited
ASME A112.19.2/CSA B45.1|CSA B651|ICC/ANSI A117.1|OBC Compliant
Commercial Applications
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Soho® Wall Mount Lavatory Sink, ADA, 20 x 18 x 7 in, Single Hole, Vitreous China, Black Black

