Kingston™ Two Piece Toilet, Floor Mount, 12 in Rough, Elongated Bowl, Left Hand Lever, 1.28 gpf, White
PartKOHK25087SSWHT
MFG25087-SS-0
Description
Kohler® Toilet, 2-Piece, Series: 25087-SS, Kingston™ Collection, 1.28 gpf Flush, Elongated Bowl, 14-1/2 in Rim Height, 12 in Rough-In, 2-1/8 in Trapway, Floor Mounting, Class Five®/Gravity Siphon Jet Flushing System, 3/8 in NPT Tank, 11-1/4 in W Bowl, 29-13/16 in L x 18-3/4 in W x 29-7/16 in H Overall, Vitreous China, White
Price/Availability Accessible On Login
- Antimicrobial finish inhibits the growth of mold-, mildew-, stain-, and odor-causing bacteria on the fixture surface
- This product does not protect users against bacteria, viruses, or other disease organisms
- Always clean and wash this product thoroughly before and after each use
- Two-piece design
- Elongated bowl offers added room and comfort
- Durable metal left-hand Polished Chrome trip lever
- Easy-to-service silicone seal
- Sanitary guard where bowl and tank meet for ease of cleaning
- Encapsulated bolts prevent rust and corrosion
- Class Five canister optimizes the flow out of the tank, harnessing gravity and the natural, powerful reducing cascade of water to increase the power and effectiveness of the flush
The Kingston™ two-piece toilet is precision-engineered to deliver uncompromising performance and beautiful form to commercial and hospitality installations. The Class Five® flushing technology offers virtually plug-free performance, rinsing power and simple serviceability. This WaterSense® labeled high efficiency toilet brings you annual water savings and can contribute to obtaining LEED® credits.
| Type | Two Piece |
| Flush Handle | Left Hand Lever |
| Number of Functions | Single Flush |
| Mounting Type | Floor |
| Bowl Shape | Elongated |
| Color Family | White |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Collection | Kingston™ |
| Flush Rate | 1.28 gpf |
| Rough-In Size | 12 in |
| Seat Yes/No | No |
| Finish/Color | White |
| Bowl Dimensions | 11-1/4 in W |
| Flushing System | Class Five®/Gravity Siphon Jet |
| Gallons per Flush | 1.28 gpf |
| Material | Vitreous China |
| Overall Dimensions | 29-13/16 in L x 18-3/4 in W x 29-7/16 in H |
| Rim Height | 14-1/2 in |
| Series | 25087-SS |
| Tank Inlet Size | 3/8 in NPT |
| Trapway Size | 2-1/8 in |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181505 |
| Alternate Part Number 1 | K-25087-SS-0 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612760470 |
| Manufacturer Part Number | 25087-SS-0 |
K-25100 1.28 gpf Toilet Tank, K-25086-SS Elongated Toilet Bowl with Antimicrobial Finish and Bolt Cap Accessory Pack
Limited Toilets and Seats
ASME A112.19.2|CSA B45.1|CEC Certified|DOE - Energy Policy Act 1992|EPA WaterSense®|IAPMO R and T Certified
For commercial installations
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Kingston™ Two Piece Toilet, Floor Mount, 12 in Rough, Elongated Bowl, Left Hand Lever, 1.28 gpf, White

