Avec™ Alcove Bath Tub, ADA, 60 x 36 x 19-1/4 in, Left Hand Drain, Biscuit
PartKOHK25832LABISC
MFG25832-LA-96
Description
Kohler®, 25832-LA-96, Bathtub, Avec™ Collection, Soaker Bath Therapy, 60 in Length, 36 in Width, 19-1/4 in Height, 65.4 gal Water, Left Drain Location, 1-1/2 in Drain, 13-1/4 in Soaking Depth, 14-3/16 in Overflow Height, Acrylic, Biscuit
Price/Availability Accessible On Login
- Integral lumbar support and neck rest offer extra comfort while bathing
- Low step-over height allows easy entry and exit
- Integral overflow reduces installation time
- Toe-tap drain color-matched to the bath
- Integral apron creates a clean, finished look
- Textured bottom surface
Defined by crisp lines and a clean, simple aesthetic, the KOHLER® Avec alcove bath complements a wide range of design languages. A slotted overflow and low step-over height combine to give you a deep soak while you relax against the softly angled lumbar support and raised neck rest. Avec also has an integral overflow and preinstalled toe-tap drain — color-matched to the bath — to make installation easier and create an amazing bathing experience. Settle in, lie back, and unwind in the Avec 60" x 36" rectangular alcove bath.
| Type | Alcove |
| Color Family | Off-White |
| Overall Length Range | 60 to 61 in |
| Overall Width Range | 36 to 36-1/2 in |
| Height | 19-1/4 in |
| Drain Location | Left Hand |
| Collection | Avec™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Biscuit |
| Length | 60 in |
| Width | 36 in |
| Bath Therapy Type | Soaker |
| Drain Size | 1-1/2 in |
| Material | Acrylic |
| Overflow Height | 14-3/16 in |
| Soaking Depth | 13-1/4 in |
| Water Capacity | 65.4 gal |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 39 in |
| Package Height | 23.06 in |
| Alternate Part Number 1 | K-25832-LA-96 |
| Package Length | 63 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 195711146465 |
| Manufacturer Part Number | 25832-LA-96 |
Limited Lifetime
Allows for deep soaking
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Avec™ Alcove Bath Tub, ADA, 60 x 36 x 19-1/4 in, Left Hand Drain, Biscuit

