Essential Mirror, 22 x 34 in, Moderne Brushed Gold
PartKOHK26052BGL
MFG26052-BGL
Description
Kohler® Decorative Mirror, Series: K-26052, Essential Collection, Rectangular Shape, 22-1/16 in Length, 34-1/16 in Width, 1-3/8 in Thickness, Glass Lens, Framed Frame, Anodized Aluminum Backing, Moderne Brushed Gold
Price/Availability Accessible On Login
- Clean and timeless design allows for use in any interior space
- Mounts vertically or horizontally depending on the look you want to create
- Frame maintains a durable, long-lasting finish
- Finishes coordinate with KOHLER faucet and lighting products
Reflecting Kohler signature quality and attention to detail, the KOHLER® Essential mirror collection is the perfect way to complete your space. Drawing on simplicity and versatility, the collection is available in three soft silhouettes and a variety of dynamic finishes. Add a touch of sophistication and character to any part of the home with a KOHLER® Essential 22" x 34" framed rectangular mirror.
| Type | Mirror |
| Collection | Essential |
| Color Family | Gold |
| Overall Width | 22 in |
| Overall Height | 34 in |
| Finish/Color | Moderne Brushed Gold |
| Backing Material | Anodized Aluminum |
| Frame | Framed |
| Length | 22-1/16 in |
| Lens Material | Glass |
| Series | K-26052 |
| Shape | Rectangular |
| Thickness | 1-3/8 in |
| Width | 34-1/16 in |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 25.16 in |
| Package Height | 2.76 in |
| UNSPSC | 30181600 |
| Alternate Part Number 1 | K-26052-BGL |
| Package Length | 37.16 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612919595 |
| Manufacturer Part Number | 26052-BGL |
1 year Limited
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Essential Mirror, 22 x 34 in, Moderne Brushed Gold

