Statement® Hand Shower Head, 3-Function, 1.75 gpm, Vibrant Brushed Nickel
PartKOHK26282GBN
MFG26282-G-BN
Description
Kohler® Handshower, Multi-Function, Series: 26282-G, Statement™ Collection, 1.75 gpm Maximum, G1/2 Connection, Round Shape, 3 Sprays, Spray Pattern: Multi-Stream, 80 psi Pressure, 5-1/8 in Dia Head, 2-9/16 in Overall Width, 9-1/8 in Overall Height, Plastic, Vibrant® Brushed Nickel
Price/Availability Accessible On Login
- Multifunction handshower with advanced spray engine provides three spray experiences, Full Coverage with Katalyst technology, Deep Massage, and Cloud
- Deep Massage streams twist and swirl, targeting sore muscles to ease away aches and pains
- Cloud spray experience restores with a thick cloud of silky, super-fine water droplets
- MasterClean sprayface features an easy-to-clean surface that withstands mineral buildup and maximizes spray performance
- Requires shower hose (sold separately)
Enjoy the flexibility of a Handshower that rinses, restores and targets sore muscles - all at the touch of a button, while conserving water. The Statement™ multi-function Handshower with 1.75 gpm flow rate lets you choose between Full Coverage with Katalyst® air induction technology for large luxurious water drops, a super-fine silky Cloud spray experience and more focused, Deep Massage kinetic cross-streams. The three function Handshower features an intuitive mode selector button for switch the spray. Its sleek, minimalist design complements many Kohler® faucets and accessories.
| Type | Hand Shower Head |
| Color Family | Nickel |
| Flow Rate | 1.75 gpm |
| Collection | Statement® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Number of Functions | 3 |
| Finish/Color | Vibrant Brushed Nickel |
| Connection Size | G1/2 |
| Head Size | 5-1/8 in Dia |
| Material | Plastic |
| Maximum Flow Rate | 1.75 gpm |
| Number of Sprays | 3 |
| Overall Height | 9-1/8 in |
| Overall Width | 2-9/16 in |
| Pressure Rating | 80 psi |
| Series | 26282-G |
| Shape | Round |
| Spray Pattern | Multi-Stream |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181801 |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612893796 |
| Manufacturer Part Number | 26282-G-BN |
Lifetime Limited
ASME A112.18.1/CSA B125.1|CEC Certified|DOE Energy Policy Act 1992|EPA WaterSense® Certified|IAPMO Approved|LEED® Green Compliant|R&T Approved
Residential Applications
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Statement® Hand Shower Head, 3-Function, 1.75 gpm, Vibrant Brushed Nickel

