Statement® Multi Function Shower Head, 8 in Dia, 3-Function, 1.75 gpm, Vibrant Brushed Moderne Brass
PartKOHK26290G2MB
MFG26290-G-2MB
Description
Kohler® Showerhead, Multi-Function, Series: 26290-G, Statement™ Collection, 1.75 gpm Maximum, G1/2 Connection, Oval Shape, 3 Sprays, Spray Pattern: Multi-Stream, Wall Mounting, 80 psi Pressure, 7-15/16 in L Head, 3-3/4 in Overall Width, 5-9/16 in Overall Height, Brass/Plastic, Vibrant® Brushed Moderne Brass
Price/Availability Accessible On Login
- Multifunction showerhead with advanced spray engine provides three spray experiences, Full Coverage with Katalyst technology, Deep Massage, and Cloud
- Deep Massage streams twist and swirl, targeting sore muscles to ease away aches and pains
- Cloud spray experience restores with a thick cloud of silky, super-fine water droplets
- MasterClean sprayface features an easy-to-clean surface that withstands mineral buildup and maximizes spray performance
Relax in a shower that fully soaks, restores and targets sore muscles - all at the touch of a button and while conserving water. The oblong Statement™ multi-function Showerhead with 1.75 gpm lets you choose between Full Coverage with Katalyst® air induction technology for a drenching spray experience, a super-fine luxuriously soft Cloud spray experience or more-focused, Deep Massage kinetic cross-streams angled to relieve sore muscles. The multi-function Showerhead features intuitive mode selector buttons and comes attached to an offset ball joint for 180 deg rotation, adjusting to any body height. Its sleek, minimalist design complements many other Kohler® faucets and accessories.
| Type | Multi Function |
| Number of Functions | 3 |
| Diameter Range | 6-1/4 to 8 in |
| Flow Rate | 1.75 gpm |
| Color Family | Brass |
| Collection | Statement® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Diameter | 8 in |
| Finish/Color | Vibrant Brushed Moderne Brass |
| Connection Size | G1/2 |
| Head Size | 7-15/16 in L |
| Material | Brass/Plastic |
| Maximum Flow Rate | 1.75 gpm |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Sprays | 3 |
| Overall Height | 5-9/16 in |
| Overall Width | 3-3/4 in |
| Pressure Rating | 80 psi |
| Series | 26290-G |
| Shape | Oval |
| Spray Pattern | Multi-Stream |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181801 |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612882400 |
| Manufacturer Part Number | 26290-G-2MB |
Lifetime Limited
ASME A112.18.1/CSA B125.1|CEC Certified|DOE Energy Policy Act 1992|EPA WaterSense® Certified|IAPMO Approved|LEED® Green Compliant|R&T Approved
Residential Applications
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Statement® Multi Function Shower Head, 8 in Dia, 3-Function, 1.75 gpm, Vibrant Brushed Moderne Brass

