Tone® Single Hole Lavatory Faucet, ADA, 1 Lever Handle, 1-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Polished Chrome
PartKOHK264374CP
MFG26437-4-CP
Description
Kohler®, 26437-4-CP, Bathroom Sink Faucet, Tall, Series: 26437-4, Tone™ Collection, 1.2 gpm Flow Rate, 5-7/8 in Spout Reach, 1 Handles, Clicker Drain, 1 Faucet Holes, 3/8 in Connection, Compression Connection, 2 in Maximum Deck Thickness, Deck Mounting, Ceramic Disc Valve, 11-1/16 in H Dimensions, Polished Chrome
Price/Availability Accessible On Login
- A single handle controls both on/off activation and temperature setting
- KOHLER ceramic disc valves exceed industry longevity standards for a lifetime of durable performance
- Clicker drain with tailpiece and overflow
- Coordinates with other products in the Tone collection
- This product can help a building earn Water Efficiency points in LEED Green Building Rating System
With clean lines and a soft teardrop base, the KOHLER® Tone single-handle bathroom sink faucet collection features a fresh take on midcentury modern style. This inviting design, where minimalism meets warmth, makes for a perfect fit in any space. Paired with thoughtful functionality, the Tone collection is a dynamic beauty.
| Type | Single Hole |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Number of Handles | 1 |
| Handle Type | Lever |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Chrome |
| Collection | Tone® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Drain Material | Metal |
| Finish/Color | Polished Chrome |
| Connection Size | 3/8 in |
| Connection Type | Compression |
| Dimensions | 11-1/16 in H |
| Drain Type | Clicker |
| Maximum Deck Thickness | 2 in |
| Mounting Type | Deck |
| Series | 26437-4 |
| Spout Reach | 5-7/8 in |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic Disc Valve |
| Brand | Kohler® |
| Alternate Part Number 1 | K-26437-4-CP |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612913074 |
| Manufacturer Part Number | 26437-4-CP |
1 Year
ASME A112.18.1/CSA B125.1|NSF/ANSI/CAN 61|NSF/ANSI/CAN 372|All applicable US Federal and State material regulations|DOE - Energy Policy Act 1992|California Energy Commission (CEC)|ADA Compliant|ICC/ANSI A117.1|CSA B651|OBC
Ideal for Vessel-style Sinks
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Tone® Single Hole Lavatory Faucet, ADA, 1 Lever Handle, 1-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Polished Chrome

