Vox® Vessel Lavatory Sink, ADA, 23 x 18-1/8 x 6-7/8 in, Single Hole, Vitreous China, Teal
PartKOHK26601TEAL
MFG2660-1-17
Description
Kohler®, 2660-1-17, Bathroom Sink, Vox® Collection, Vitreous China
Price/Availability Accessible On Login
- Single faucet hole
- Rectangular basin with a contemporary design
- With overflow
Sleek and contemporary, the KOHLER® Vox rectangular vessel-style sink features a wide, shallow basin and rounded edges in true minimalist fashion. Countertop installation ensures this 23" rectangular vessel bathroom sink will stand out in your bathroom as a striking focal point.
| Type | Vessel |
| Collection | Vox® |
| Overall Length Range | 23 to 24-7/8 in |
| Overall Width Range | 18 to 18-15/16 in |
| Bowl Depth | 6-7/8 in |
| Color Family | Green |
| Hole Type | Single Hole |
| Material | Vitreous China |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Teal |
| Overall Length | 23 in |
| Overall Width | 18-1/8 in |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 20.06 in |
| Package Height | 7.94 in |
| Alternate Part Number 1 | K-2660-1-17 |
| Package Length | 25 in |
| Country of Origin | TH |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 195711148681 |
| Manufacturer Part Number | 2660-1-17 |
Limited Lifetime
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Vox® Vessel Lavatory Sink, ADA, 23 x 18-1/8 x 6-7/8 in, Single Hole, Vitreous China, Teal

