Vox® Vessel Lavatory Sink, ADA, 23 x 18-1/8 x 6-7/8 in, 8 in Widespread, Vitreous China, White
PartKOHK26608WHT
MFG2660-8-0
Description
Kohler® Vessel Bathroom Sink, Vox® Collection, Rectangle Shape, 22 in L x 13-1/4 in W x 3-3/4 in D Bowl, 1-3/8 in Drain Opening, 3 Faucet Holes, 8 in Faucet Hole Spacing, 1 Basins, 23 in W x 18-1/8 in D x 6-7/8 in H Overall, Above-Counter/Wall Mounting, Vitreous China, White, ADA Compliance: Yes
Price/Availability Accessible On Login
- Rectangular basin with a contemporary design
- With overflow
Sleek and contemporary, the Vox® Rectangle vessel-style sink features a wide, deep basin and rounded edges in true minimalist fashion. Countertop installation ensures this sink will stand out in your bathroom as a striking focal point.
| Type | Vessel |
| Collection | Vox® |
| Overall Length Range | 23 to 24-7/8 in |
| Overall Width Range | 18 to 18-15/16 in |
| Bowl Depth | 6-7/8 in |
| Color Family | White |
| Hole Type | 8 in Widespread |
| Material | Vitreous China |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | White |
| Overall Length | 23 in |
| Overall Width | 18-1/8 in |
| Bowl Size | 22 in L x 13-1/4 in W x 3-3/4 in D |
| Drain Opening Size | 1-3/8 in |
| Faucet Hole Spacing | 4 in |
| Mounting Type | Above-Counter/Wall |
| Number of Basins | 1 |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Overall Dimensions | 23 in W x 18-1/8 in D x 6-7/8 in H |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181504 |
| Alternate Part Number 1 | K-2660-8-0 |
| Country of Origin | TH |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 650531980267 |
| Manufacturer Part Number | 2660-8-0 |
1 Year Limited
ANSI A117.1|ASME A112.19.2/CSA B45.1|ICC
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Vox® Vessel Lavatory Sink, ADA, 23 x 18-1/8 x 6-7/8 in, 8 in Widespread, Vitreous China, White

