Riff® Widespread Lavatory Faucet, ADA, 2 Lever Handle, 3-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Vibrant Brushed Nickel
PartKOHK273994BN
MFG27399-4-BN
Description
Kohler®, 27399-4-BN, Faucet, Sink, Series: 27399-4, Riff® Collection, 1.2 gpm Flow Rate, 8 to 16 in Center Distance, 4-15/16 in Spout Reach, 3-13/16 in Spout Height, Lever Handle, 2 Handles, Clicker Drain, NPSM Connection, 1-1/2 in Maximum Deck Thickness, Deck Mounting, Ceramic Disc, 6 in Dimensions, Vibrant Brushed Nickel
Price/Availability Accessible On Login
- Two lever handles offer separate control of hot and cold water
- KOHLER ceramic disc valves exceed industry longevity standards for a lifetime of durable performance
- Clicker drain with tailpiece and overflow
- Coordinates with other products in the Riff collection
Inspired by the French and Spanish architecture of the historical American South, the KOHLER® Riff widespread bathroom sink faucet collection offers a contemporary twist on traditional design. The distinctive, square lines will elevate your space with a timeless feel. Offering high design paired with thoughtful functionality, the Riff collection is a true modern classic.
| Type | Widespread |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Number of Handles | 2 |
| Handle Type | Lever |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Nickel |
| Collection | Riff® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Drain Material | Metal |
| Finish/Color | Vibrant Brushed Nickel |
| Center Distance | 8 to 16 in |
| Connection Type | NPSM |
| Dimensions | 6 in |
| Drain Type | Clicker |
| Maximum Deck Thickness | 1-1/2 in |
| Mounting Type | Deck |
| Series | 27399-4 |
| Spout Height | 3-13/16 in |
| Spout Reach | 4-15/16 in |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic Disc |
| Brand | Kohler® |
| Alternate Part Number 1 | K-27399-4-BN |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612914231 |
| Manufacturer Part Number | 27399-4-BN |
1 Year
ASME A112.18.1/CSA B125.1|NSF/ANSI/CAN 61|NSF/ANSI/CAN 372|All applicable US Federal and State material regulations|DOE - Energy Policy Act 1992|California Energy Commission (CEC)|ADA Compliant|ICC/ANSI A117.1|CSA B651|OBC
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Riff® Widespread Lavatory Faucet, ADA, 2 Lever Handle, 3-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Vibrant Brushed Nickel

