PureWash® E815 Washlet Toilet Seat With Cover, Elongated Bowl, Closed Front, Plastic, White
PartKOHK28119WHT
MFG28119-0
Description
Kohler®, 28119-0, Toilet Seat, Remote, Series: 28119, PureWash® E815 Collection, Elongated Bowl, 15-11/16 in Width, 5-1/2 in Length, Plastic, White
Price/Availability Accessible On Login
- Sleek, handheld remote control with two programmable user presets
- Front and rear wash modes provide warm water for cleansing
- Three-level adjustable nozzle position, water temperature, and water pressure
- Bidet wand rotates to deliver three personal cleansing spray modes, stream, mist, and air mist
- Stainless steel wand is automatically cleaned before and after each use
- 3D wash feature oscillates spray back and forth and side to side
- Spa Spray mode activates air mist spray while automatically changing water temperature for a comfortable spray
- Boost spray automatically adjusts rear spray mode to highest pressure
- Child mode with soft, gentle wash provides a safe experience
- Automatic deodorization with carbon filter for odor control
- Energy Save feature monitors usage and adjusts heated seat settings to save energy
- Grip-Tight bumpers hold seat firmly in place
- Quick-Release functionality allows seat to be removed easily from toilet for convenient cleaning
- Toilet seats are not returnable to Kohler Co. if opened or outside of original packaging
- Fits most elongated toilets
Upgrade your existing toilet to the freshness of personal cleansing, combined with the convenience of a handheld remote control. The KOHLER® PureWash E815 elongated bidet toilet seat with remote control has a sleek, streamlined design that fits most elongated toilets and uses soothing heated water to provide a higher level of cleansing and hygiene. The innovative three-sided rotating bidet wand delivers three spray modes for advanced personalization and comfort. Adjust the water temperature, spray, and heated seat with the remote, and save your favorite settings for easy use.
| Type | Washlet |
| Collection | PureWash® E815 |
| Bowl Shape | Elongated |
| Front Type | Closed |
| Cover | Yes |
| Color Family | White |
| Material | Plastic |
| Finish/Color | White |
| Length | 5-1/2 in |
| Series | 28119 |
| Width | 15-11/16 in |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 23.3 in |
| Package Height | 8.4 in |
| Package Length | 20.4 in |
| Country of Origin | KR |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 195711029959 |
| Manufacturer Part Number | 28119-0 |
hoses and connections
3 Years Limited
CSA C22.2 No. 68|UL 1431|CSA C22.2 No. 64
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®PureWash® E815 Washlet Toilet Seat With Cover, Elongated Bowl, Closed Front, Plastic, White

