Edalyn™ by Studio McGee Pull-Down Kitchen Faucet, Deck Mount, 1 Lever Handle, 1-Hole, Vibrant Brushed Moderne Brass
PartKOHK283582MB
MFG28358-2MB
Description
Kohler®, 28358-2MB, Kitchen Faucet, Pull Down, Edalyn™ by Studio McGee Collection, High-Arc Spout, 9 in Spout Reach, 17-7/8 in Spout Height, Lever Handle, 1 Handles, 1 Faucet Holes, Spray Pattern: Aerated, 3 Spray Functions, 2-1/2 in Maximum Deck Thickness, Deck Mounting, Ceramic Disc Valve, Metal, Vibrant Brushed Moderne Brass
Price/Availability Accessible On Login
- Three-function pull-down sprayhead with touch control allows you to switch between aerated stream, ring spray and Boost technology
- Powerful ring spray provides a targeted spray of water to remove stuck-on food
- Boost technology increases the flow rate by 30% with the press of a button
- Use Boost with stream for faster filling or with ring spray for more powerful cleaning
- DockNetik secure docking system locks sprayhead into place when not in use
- ProMotion technology guards against hose kinking to always deliver full maneuverability and water flow performance
- MasterClean sprayface features an easy-to-clean surface that withstands mineral buildup and maximizes spray performance
- High-arch spout offers vertical clearance for tall cookware and pitchers
- Single lever handle makes adjusting water temperature easy with one hand
- 1.5 gpm (5.7 lpm) maximum flow rate at 60 psi (4.14 bar)
- Temperature memory allows faucet to be turned on and off at the temperature set during prior usage
Drawing inspiration from the archives, the Edalyn kitchen faucet collection from Kohler x Studio McGee combines classic and modern influences in a timeless expression for the home. Transitional by design, each faucet is characterized by a distinguished, high-profile spout that is complemented by stacked detailing and clean lines. Beyond its striking appearance, the collection embraces practicality, providing superior spray performance for tackling kitchen tasks.
| Type | Kitchen |
| Color Family | Brass |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Outlet Type | Pull-Down |
| Side Spray (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Mounting Type | Deck |
| Number of Handles | 1 |
| Collection | Edalyn™ by Studio McGee |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Spout Included (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Vibrant Brushed Moderne Brass |
| Material | Metal |
| Maximum Deck Thickness | 2-1/2 in |
| Number of Spray Functions | 3 |
| Spout Height | 17-7/8 in |
| Spout Reach | 9 in |
| Spout Type | High-Arc |
| Spray Pattern | Aerated |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic Disc Valve |
| Brand | Kohler® |
| Alternate Part Number 1 | K-28358-2MB |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 195711107121 |
| Manufacturer Part Number | 28358-2MB |
Limited Lifetime
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Edalyn™ by Studio McGee Pull-Down Kitchen Faucet, Deck Mount, 1 Lever Handle, 1-Hole, Vibrant Brushed Moderne Brass

