Verticyl® Under Mount Lavatory Sink, ADA, 15-3/4 x 15-3/4 x 6-3/4 in, Vitreous China, White
PartKOHK2883WHT
MFG2883-0
Description
Kohler®, 2883-0, Bathroom Sink With Overflow Drain, Verticyl® Collection, Round Shape, 13-3/4 in Dia Bowl, 1-3/4 in Drain Opening, 1 Basins, 15-3/4 in W x 6-3/4 in H Overall, Undermount Mounting, Vitreous China, White, ADA Compliance: Yes
Price/Availability Accessible On Login
- Geometric circular basin with vertical sides
- No faucet holes, requires wall- or counter-mount faucet
- 15-3/4 in (400 mm) outer bowl diameter
Embrace a sophisticated look with Verticyl®, featuring vertical sides for a deep, geometric basin. An under-mount installation allows this sink to seamlessly integrate into your bath or powder room design.
| Type | Under |
| Collection | Verticyl® |
| Overall Length Range | 7 to 18-7/8 in |
| Overall Width Range | 15 to 15-7/8 in |
| Bowl Depth | 6-3/4 in |
| Color Family | White |
| Material | Vitreous China |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | White |
| Overall Length | 15-3/4 in |
| Overall Width | 15-3/4 in |
| Bowl Size | 13-3/4 in Dia |
| Drain Opening Size | 1-3/4 in |
| Mounting Type | Under |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 15-3/4 in W x 6-3/4 in H |
| Shape | Round |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181504 |
| Alternate Part Number 1 | K-2883-0 |
| Country of Origin | MX |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 650531858894 |
| Manufacturer Part Number | 2883-0 |
1193643 Basin Clamp
1 Year Limited
ASME A112.19.2/CSA B45.1|ICC/ANSI A117.1
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Verticyl® Under Mount Lavatory Sink, ADA, 15-3/4 x 15-3/4 x 6-3/4 in, Vitreous China, White

