Tahoe® Under Mount Lavatory Sink, ADA, 20 x 18 x 8-9/16 in, 4 in Centerset, Cast Iron, White
PartKOHK28904UWHT
MFG2890-4U-0
Description
Kohler®, 2890-4U-0, Bathroom Sink With Overflow Drain, Tahoe® Collection, Rectangular Shape, 16 in L x 12 in W Bowl, 1-11/16 in Drain Opening, 3 Faucet Holes, 4 in Faucet Hole Spacing, 1 Basins, 20 in W x 18 in D x 8-9/16 in H Overall, Undermount Mounting, Enameled Cast Iron, White, ADA Compliance: Yes
Price/Availability Accessible On Login
- Single-hole center-mount or 4 in centers
The Tahoe sink features a unique squared design, generous size, and durable construction. Crafted from Kohler® enameled cast iron, this sink resists scratching, burning, and staining for years of beauty and reliable performance. This under-mount sink has oversized 4 in centers for single-hole center mount or centerset faucets.
| Type | Under |
| Collection | Tahoe® |
| Overall Length Range | 20 to 20-7/8 in |
| Overall Width Range | 18 to 18-15/16 in |
| Bowl Depth | 8-9/16 in |
| Color Family | White |
| Hole Type | 4 in Centerset |
| Material | Cast Iron |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | White |
| Overall Length | 20 in |
| Overall Width | 18 in |
| Bowl Size | 16 in L x 12 in W |
| Drain Opening Size | 1-11/16 in |
| Faucet Hole Spacing | 4 in |
| Mounting Type | Under |
| Number of Basins | 1 |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Overall Dimensions | 20 in W x 18 in D x 8-9/16 in H |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181504 |
| Alternate Part Number 1 | K-2890-4U-0 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 040688587028 |
| Manufacturer Part Number | 2890-4U-0 |
1193643 Basin Clamp
1 Year Limited
ASME A112.19.1/CSA B45.2|ICC/ANSI A117.1
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Tahoe® Under Mount Lavatory Sink, ADA, 20 x 18 x 8-9/16 in, 4 in Centerset, Cast Iron, White

