Tahoe® Top Mount Lavatory Sink, ADA, 21 x 19 x 8-9/16 in, 8 in Widespread, Cast Iron, White
PartKOHK28958WHT
MFG2895-8-0
Description
Kohler® Self-Rimming Bathroom Sink, Tahoe® Collection, Rectangle Shape, 16 in L x 12 in W Bowl, 1-11/16 in Drain Opening, 3 Faucet Holes, 8 in Faucet Hole Spacing, 1 Basins, 21 in W x 19 in D x 8-9/16 in H Overall, Drop-In Mounting, Enameled Cast Iron, White, ADA Compliance: Yes
Price/Availability Accessible On Login
- Overflow drain
The Tahoe® sink features a unique squared design, generous size, and durable construction. Crafted from Kohler® enameled cast iron, this sink resists scratching, burning, and staining for years of beauty and reliable performance. This drop-in sink has a single faucet hole.
| Type | Top |
| Collection | Tahoe® |
| Overall Length Range | 21 to 22-7/8 in |
| Overall Width Range | 19 to 20-7/8 in |
| Bowl Depth | 8-9/16 in |
| Color Family | White |
| Hole Type | 8 in Widespread |
| Material | Cast Iron |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | White |
| Overall Length | 21 in |
| Overall Width | 19 in |
| Bowl Size | 16 in L x 12 in W |
| Drain Opening Size | 1-11/16 in |
| Faucet Hole Spacing | 8 in |
| Mounting Type | Drop-In |
| Number of Basins | 1 |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Overall Dimensions | 21 in W x 19 in D x 8-9/16 in H |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181504 |
| Alternate Part Number 1 | K-2895-8-0 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 040688062273 |
| Manufacturer Part Number | 2895-8-0 |
116586-7 Template
Limited Lifetime
ASME A112.19.1/CSA B45.2|ICC/ANSI A117.1
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Tahoe® Top Mount Lavatory Sink, ADA, 21 x 19 x 8-9/16 in, 8 in Widespread, Cast Iron, White

