High Flow Bath Valve, 3/4 in Inlet, 25 to 30 gpm, Brass Body
PartKOHK301K
MFG301-K-NA
Description
Kohler® High Flow Bath Valve, 3/4 in Inlet Connection, 25 to 30 gpm, For Use with: Bath or Deck-Mount Faucets, Bath/Deck Mount, Brass Body, 8 in W
Price/Availability Accessible On Login
- High-flow valve ensures optimal water flow performance
- Quarter-turn ceramic disc valves exceed industry longevity standards, ensuring durable performance for life
- 25.0 to 30.0 gpm (gallons per minute) flow rate
- Requires valve trim (sold separately)
This 3/4 in ceramic valve works behind the scenes to give you optimal performance from your faucet. It features brass construction for durability and long-lasting ceramic valves that offer a lifetime of smoothly functioning water flow.
| Nominal Size | 3/4 x 1/2 in |
| End Style | C |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Body Material | Brass |
| Connection Size | 3/4 x 1/2 in |
| Connection Type | C |
| Dimensions | 8 in W |
| Flow Rate | 25 to 30 gpm |
| Inlet Connection | 3/4 in |
| Mounting Type | Bath/Deck |
| Suitable For Use With | Bath or Deck-Mount Faucets |
| Type | Rough Valve |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181800 |
| Alternate Part Number 1 | K-301-K-NA |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 040688623160 |
| Manufacturer Part Number | 301-K-NA |
1 Year Limited
ASME A112.18.1/CSA B125.1
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®High Flow Bath Valve, 3/4 in Inlet, 25 to 30 gpm, Brass Body

