Dutchmaster Blush Floral™ Carillon® Vessel Lavatory Sink, ADA, 17-11/16 x 17-11/16 x 6 in, Vitreous China, White
PartKOHK30333DM1WHT
MFG30333-DM1-0
Description
Kohler® Bathroom Sink, Dutchmaster Blush Floral™ Carillon® Wading Pool®, Round, 17-11/16 in Dia x 4 in D Bowl, 1-1/4 in Drain Opening, 1 Basin, 17-11/16 in W x 17-11/16 in D x 6 in H, Above-Counter Mount, Vitreous China, White, ADA Compliance (Yes/No): Yes
Price/Availability Accessible On Login
- Decorated with a dramatic floral pattern on black background
- Round basin with subtle lift at edges
- Wading pool design accommodates a wide variety of faucets
- No faucet holes, requires wall- or counter-mount faucet
The Dutchmaster collection captures the movement and lush beauty of flowers, bringing bold artistic photography to the bathroom sink. Kohler® collaborated with "florography" artist Ashley Woodson Bailey to create this exquisite floral composition. Inspired by Dutch master paintings of the 17th century, the glorious pattern is abloom with peonies, dahlias, ranunculus and hydrangea, dramatically lit on a dark backdrop in the style of chiaroscuro painting. Rendered on the graceful contours of the Carillon® vessel sink, Dutchmaster stands as a bold statement piece in the bath.
| Type | Vessel |
| Collection | Dutchmaster Blush Floral™ Carillon® |
| Overall Length Range | 7 to 18-7/8 in |
| Overall Width Range | 17 to 17-7/8 in |
| Bowl Depth | 6 in |
| Color Family | White |
| Material | Vitreous China |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | White |
| Overall Length | 17-11/16 in |
| Overall Width | 17-11/16 in |
| Bowl Size | 17-11/16 in Dia x 4 in D |
| Domestic/Import | Domestic |
| Drain Opening Size | 1-1/4 in |
| Mounting Type | Above-Counter |
| Number of Basins | 1 |
| Overall Dimensions | 17-11/16 in W x 17-11/16 in D x 6 in H |
| Shape | Round |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181504 |
| Alternate Part Number 1 | K-30333-DM1-0 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612699695 |
| Manufacturer Part Number | 30333-DM1-0 |
1 Year Limited
ASME A112.19.2/CSA B45.1|ICC/ANSI A117.1
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Dutchmaster Blush Floral™ Carillon® Vessel Lavatory Sink, ADA, 17-11/16 x 17-11/16 x 6 in, Vitreous China, White

