Widespread In-Wall Valve System With Integral Diverter, 1/2 in, NPT Inlet, 10 gpm, Brass Body
PartKOHK303K
MFG303-K-NA
Description
Kohler® Widespread In-Wall Valve System, 1/2 in NPT Inlet Connection, 10 gpm, For Use with: 8 in Center 3-Handle Wall Mount Faucets, Wall Mount, Brass Body, 8 in W
Price/Availability Accessible On Login
- 1/2 in (12.7 mm) quarter-turn washerless ceramic disc valves
- Integral diverter mechanism
This ceramic wall-mount three-handle valve system works behind the scenes to deliver optimal water performance through your faucet. A quarter-turn rotation allows you to turn the water on and off with small movements, creating an ergonomic faucet. The valve features brass construction for durability and ceramic valving to keep your water running smoothly for years.
| Nominal Size | 1/2 in |
| End Style | FNPT |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Body Material | Brass |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | FNPT |
| Dimensions | 8 in W |
| Flow Rate | 10 gpm |
| Inlet Connection | 1/2 in NPT |
| Mounting Type | Wall |
| Suitable For Use With | 8 in Center 3-Handle Wall Mount Faucets |
| Type | Rough Valve |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181800 |
| Alternate Part Number 1 | K-303-K-NA |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 040688612973 |
| Manufacturer Part Number | 303-K-NA |
Lifetime Limited
ASME A112.18.1/CSA B125.1
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Widespread In-Wall Valve System With Integral Diverter, 1/2 in, NPT Inlet, 10 gpm, Brass Body

