Wellworth® Classic Two Piece Toilet, Floor Mount, 12 in Rough, Elongated Bowl, Right Hand Lever, 1.6 gpf, Biscuit
PartKOHK3505RABISC
MFG3505-RA-96
Description
Kohler® Toilet, 2-Piece, Wellworth® Classic Collection, 1.6 gpf Flush, Elongated Bowl, 15-1/2 in Rim Height, 12 in Rough-In, 2-1/4 in Trapway, Floor Mounting, Pressure Lite® Flushing System, 3 in Flush Valve, 9-7/8 in W Bowl, 21-1/4 in W x 29-3/4 in D x 30-1/2 in H Overall, Vitreous China, Biscuit
Price/Availability Accessible On Login
- Elongated bowl offers added room and comfort
Pressure Lite toilets raise the bar for exceptional bulk flushing performance. This Wellworth Pressure Lite elongated toilet with right-hand trip lever and 1.6-gallon flush offers complementary style for any bathroom or powder room.
| Type | Two Piece |
| Flush Handle | Right Hand Lever |
| Number of Functions | Single Flush |
| Mounting Type | Floor |
| Bowl Shape | Elongated |
| Color Family | Off-White |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Collection | Wellworth® Classic |
| Flush Rate | 1.6 gpf |
| Rough-In Size | 12 in |
| Seat Yes/No | No |
| Finish/Color | Biscuit |
| Bowl Dimensions | 9-7/8 in W |
| Flush Valve Size | 3 in |
| Flushing System | Pressure Lite® |
| Material | Vitreous China |
| Overall Dimensions | 21-1/4 in W x 29-3/4 in D x 30-1/2 in H |
| Rim Height | 15-1/2 in |
| Trapway Size | 2-1/4 in |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181505 |
| Alternate Part Number 1 | K-3505-RA-96 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 650531304810 |
| Manufacturer Part Number | 3505-RA-96 |
K-4645-RA Toilet Tank, Right Hand Polished Chrome Trip Lever, Less Seat and Supply, Tank Cover, Tank Accessory Pack, Bolt Cap Accessory Pack and Equipped with Sloan FLUSHMATE® Sloan® Valve Company
1 Year Limited
ASME A112.19.2/CSA B45.1|DOE Energy Policy Act 1992
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Wellworth® Classic Two Piece Toilet, Floor Mount, 12 in Rough, Elongated Bowl, Right Hand Lever, 1.6 gpf, Biscuit

