Castia™ by Studio McGee Single Hole or Centerset Lavatory Faucet, ADA, 1 Lever Handle, 1-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Vibrant Polished Nickel
PartKOHK359074SN
MFG35907-4-SN
Description
Kohler®, 35907-4-SN, Faucet, Castia™ by Studio McGee Collection, 1.2 gpm Flow Rate, 5-3/4 in Spout Reach, 3-1/2 in Spout Height, 1 Handles, 3/8 in Connection, Compression Connection, 1-1/4 in Maximum Deck Thickness, Deck Mounting, Ceramic Disc Valve, 8-3/8 in H Dimensions, Metal, Vibrant Polished Nickel
Price/Availability Accessible On Login
- A single handle controls both on/off activation and temperature setting
- Metal touch-activated drain with 1-1/4 in tailpiece
- Coordinates with other products in the Castia collection
Drawing inspiration from the archives, the Castia bathroom faucet and accessory collection from Kohler x Studio McGee combines classic and modern influences in a timeless expression for the home. Crafted with meticulous attention to detail, the faucets showcase the artistry of precision machine knurling and delicately stamped levers while the entirety of the collection displays stacked connection points in a subtle homage to the raw beauty of pipe fittings. Ever versatile, Castia effortlessly harmonizes with a variety of environments.
| Type | Single Hole or Centerset |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Number of Handles | 1 |
| Handle Type | Lever |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Nickel |
| Collection | Castia™ by Studio McGee |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Drain Material | Metal |
| Finish/Color | Vibrant Polished Nickel |
| Connection Size | 3/8 in |
| Connection Type | Compression |
| Dimensions | 8-3/8 in H |
| Material | Metal |
| Maximum Deck Thickness | 1-1/4 in |
| Mounting Type | Deck |
| Spout Height | 3-1/2 in |
| Spout Reach | 5-3/4 in |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic Disc Valve |
| Brand | Kohler® |
| Alternate Part Number 1 | K-35907-4-SN |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 195711103727 |
| Manufacturer Part Number | 35907-4-SN |
Escutcheon plate
Limited Lifetime
ADA-Compliant|WaterSense Certified
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Castia™ by Studio McGee Single Hole or Centerset Lavatory Faucet, ADA, 1 Lever Handle, 1-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Vibrant Polished Nickel

