Castia™ by Studio McGee Towel Bar, 26-7/16 in L, Polished Chrome
PartKOHK35926CP
MFG35926-CP
Description
Kohler®, 35926-CP, Towel Bar, Castia™ by Studio McGee Collection, 26-7/16 in Bar Length, 2-1/2 in Base, Zinc/Stainless Steel, Polished Chrome
Price/Availability Accessible On Login
- 24 in (610 mm) bar
- Coordinates with other products in the Castia collection
Drawing inspiration from the archives, the Castia bathroom faucet and accessory collection from Kohler x Studio McGee combines classic and modern influences in a timeless expression for the home. Crafted with meticulous attention to detail, the bathroom accessories like this 24" towel bar, showcase stacked connection points in a subtle homage to the raw beauty of pipe fittings. Ever versatile, the Castia collection effortlessly harmonizes with a variety of environments.
| Type | Bar |
| Color Family | Chrome |
| Bar Length | 26-7/16 in |
| Collection | Castia™ by Studio McGee |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Polished Chrome |
| Base Size | 2-1/2 in |
| Material | Zinc/Stainless Steel |
| Brand | Kohler® |
| Package Width | 4.06 in |
| Package Height | 3.06 in |
| Alternate Part Number 1 | K-35926-CP |
| Package Length | 27.88 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 195711107695 |
| Manufacturer Part Number | 35926-CP |
Installation hardware and template
Limited Lifetime
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Castia™ by Studio McGee Towel Bar, 26-7/16 in L, Polished Chrome

