8 Degree™ Single Bowl Bar Sink, Under Mount, ADA, 16-1/2 x 16-1/2 in, 9-3/4 in Bowl Depth, 16 ga Stainless Steel, Satin
PartKOHK3671
MFG3671-NA
Description
Kohler®, 3671-NA, Bar Sink, 8 Degree™ Collection, Rectangular Shape, 16-1/2 in Bowl Length, 16-1/2 in Bowl Width, 9-3/4 in Bowl Depth, 3-5/8 in Drain Opening, 1 Bowls, 16-1/2 in W x 18 in W x 10-3/16 in D Overall, Undermount Mounting, Stainless Steel
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- 21 in minimum base cabinet width
- Single bowl
- 9-3/4 in depth provides generous workspace
- No faucet holes
- Handcrafted from 16 ga stainless steel
The 8 Degree™ bar sink offers sleek and functional style with thick, premium quality 16 ga stainless steel construction for exceptional durability. 8 Degree™ angles on the front and back surfaces give you more space at the bottom of the bowl while reducing splashing. This handcrafted sink includes a custom-fit wineglass rack, which allows glasses to drip dry into the basin, and a bottom sink rack to help prevent scratches.
| Type | Bar |
| Mounting Type | Under |
| Number of Bowls | 1 |
| Overall Length Range | 6 to 16-7/8 in |
| Overall Width Range | 6 to 16-15/16 in |
| Bowl Depth | 9-3/4 in |
| Color Family | Stainless |
| Material | 16 ga Stainless Steel |
| Collection | 8 Degree™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Satin |
| Bowl Length | 16-1/2 in |
| Bowl Width | 16-1/2 in |
| Drain Opening Size | 3-5/8 in |
| Overall Dimensions | 16-1/2 in W x 18 in W x 10-3/16 in D |
| Overall Length | 16-1/2 in |
| Overall Width | 16-1/2 in |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181504 |
| Alternate Part Number 1 | K-3671-NA |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 650531663931 |
| Manufacturer Part Number | 3671-NA |
Installation Hardware, Bottom Sink Rack, Wineglass Rack and Bamboo Cutting Board
Lifetime Limited
ADA Compliant|ASME A112.19.3|CSA B45.4|ICC/ANSI A117.1
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Kohler®8 Degree™ Single Bowl Bar Sink, Under Mount, ADA, 16-1/2 x 16-1/2 in, 9-3/4 in Bowl Depth, 16 ga Stainless Steel, Satin

