Vault™ Double Bowl Kitchen Sink, Top/Under Mount, 33 x 22 in, 9 in Bowl Depth, 4-Hole, 18 ga Stainless Steel, Satin
PartKOHK38384NA
MFG3838-4-NA
Description
Kohler®, 3838-4-NA, Kitchen Sink, Vault™ Collection, Rectangular Shape, 14-9/16 in L x 16-9/16 in W x 9 in H Bowl, 3-5/8 in Drain Opening, 4 Faucet Holes, 4 in Faucet Hole Spacing, 2 Basins, 33 in W x 9-5/16 in D x 22 in H Overall, Top/Undermount Mounting, Stainless Steel
Price/Availability Accessible On Login
- 36 in minimum base cabinet width
- Double-equal bowls
- 9 in (229 mm) depth provides generous workspace
- Smart Divide feature offers a lower bowl divider that increases workspace versatility
- Three faucet holes and one accessory hole to the right
The distinctive, modern design of the Vault dual-mount sink lends a contemporary vibe to your kitchen. Handcrafted from stainless steel, this sink features tightly angled corners to maximize basin space and lowered divider for freedom of movement between basins. When installed as a top-mount sink, Vault offers a low-profile rim that makes it easier to wipe from the countertop directly into the bowl. An included bottom basin rack fits in either bowl and helps prevent scratches.
| Type | Kitchen |
| Mounting Type | Top/Under |
| Number of Bowls | 2 |
| Number of Faucet Holes | 4 |
| Overall Length Range | 33 to 33-3/4 in |
| Overall Width Range | 22 to 22-1/2 in |
| Bowl Depth | 9 in |
| Color Family | Stainless |
| Material | 18 ga Stainless Steel |
| Collection | Vault™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Satin |
| Bowl Length | 14-9/16 in Left, 14-9/16 in Right |
| Bowl Size | 14-9/16 in L x 16-9/16 in W x 9 in H |
| Bowl Width | 16-9/16 in |
| Drain Opening Size | 3-5/8 in |
| Faucet Hole Spacing | 4 in |
| Number of Basins | 2 |
| Overall Dimensions | 33 in W x 9-5/16 in D x 22 in H |
| Overall Length | 33 in |
| Overall Width | 22 in |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181504 |
| Alternate Part Number 1 | K-3838-4-NA |
| Country of Origin | MX |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612021625 |
| Manufacturer Part Number | 3838-4-NA |
1130570 Hardware Kit and K-6641 Self-Rimming Sink Rack
Lifetime Limited
ASME A112.19.3/CSA B45.4
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Vault™ Double Bowl Kitchen Sink, Top/Under Mount, 33 x 22 in, 9 in Bowl Depth, 4-Hole, 18 ga Stainless Steel, Satin

