Cimarron® Toilet Tank, Bowl Mount, Left Hand Lever, 1.28 gpf, Sandbar
PartKOHK4166SNBR
MFG4166-G9
Description
Kohler® Toilet Tank, Cimarron®, 1.28 gpf, Left Hand Lever Flush, 3 in Flush Valve, 12 in Rough-In, 14 in Height, 17-5/8 in Width, 8 in D, Vitreous China, Sandbar
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Combines with the K-4347 or K-4829 bowl to create a complete K-3887 or K-3851 Cimarron® toilet
- Coordinates with other products in the Cimarron® collection
- Supply line sold separately
This WaterSense® -labeled tank combines water efficiency with the versatile style of the Cimarron collection. A 1.28 gal flush provides significant water savings of up to 16,500 gallons per year, compared to a 3.5 gal toilet, without sacrificing performance. This tank features innovative AquaPiston™ technology, a patented flush engine, that delivers a fast, powerful and plug-free flush. Pair this tank with the K-4829 or K-4347 bowl for a unified look.
| Flush Handle | Left Hand Lever |
| Number of Functions | Single Flush |
| Mounting Type | Bowl |
| Color Family | Brown |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Collection | Cimarron® |
| Flush Rate | 1.28 gpf |
| Finish/Color | Sandbar |
| Depth | 8 in |
| Flush Valve Size | 3 in |
| Gallons per Flush | 1.28 gpf |
| Height | 14 in |
| Material | Vitreous China |
| Rough-In Size | 12 in |
| Type | Toilet Tank |
| Width | 17-5/8 in |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181515 |
| Alternate Part Number 1 | K-4166-G9 |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612063847 |
| Manufacturer Part Number | 4166-G9 |
Left Hand Polished Chrome Trip Lever
1 year Limited
ASME A112.19.2/CSA B45.1
Videos
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Kohler®Cimarron® Toilet Tank, Bowl Mount, Left Hand Lever, 1.28 gpf, Sandbar

