Stratton™ Water-guard® Toilet Bowl, ADA, Wall Mount, Elongated, White
PartKOHK4450CWHT
MFG4450-C-0
Description
Kohler® Blowout Toilet Bowl, 1-Piece Flushometer Valve, Stratton™ Water-guard®, 3.5 gpf, Elongated, 14-1/2 x 11-3/8 in Water Surface, 11-3/4 in Rim Height, 2-3/4 in Trapway, 1-1/2 in Inlet Spud, Wall Mount, 11-3/4 in Height, 14 in Width, 26 in D, Vitreous China, White
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- This product is not designed or intended for bariatric use
- Elongated bowl offers added room and comfort
- Blow-out
This Stratton™Water-Guard®toilet bowl is precision-engineered to meet the challenging demands of today's commercial bathrooms. Its wall-hung installation allows for easy floor cleaning and its straightforward design offers a trim, uncluttered appearance.
| Mounting Type | Wall |
| Bowl Shape | Elongated |
| Color Family | White |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Collection | Stratton™ Water-guard® |
| Seat Yes/No | No |
| Finish/Color | White |
| Depth | 26 in |
| Flush Handle | Flushometer |
| Flush Rate | 3.5 gpf |
| Gallons per Flush | 3.5 gpf |
| Height | 11-3/4 in |
| Inlet Spud Size | 1-1/2 in |
| Material | Vitreous China |
| Number of Functions | Single Flush |
| Rim Height | 5-3/8 in |
| Shape | Elongated |
| Trapway Size | 2-3/4 in |
| Type | Toilet Bowl |
| Water Surface Area | 14-1/2 x 11-3/8 in |
| Width | 14 in |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181505 |
| Alternate Part Number 1 | K-4450-C-0 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 040688478913 |
| Manufacturer Part Number | 4450-C-0 |
Top Inlet, Spud
1 Year Limited
ADA Compliant|ANSI A117.1|ASME A112.19.2/CSA B45.1|CSA B651|DOE Energy Policy Act 1992|ICC A117.1
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Kohler®Stratton™ Water-guard® Toilet Bowl, ADA, Wall Mount, Elongated, White

