Devonshire® Shower Head, 5-15/16 in Dia, 1-Function, 1.75 gpm, Vibrant Polished Brass
PartKOHK45413GPB
MFG45413-G-PB
Description
Kohler® Showerhead, 1-Function, Series: 45413-G, Devonshire®, 1.75 gpm Maximum Flow Rate, 1/2-14 NPT, Round, Number of Sprays: 1, Spray Pattern: Aerated, Wall Mount, 80 psi, 5-15/16 in Dia x 4-11/16 in H Head, Metal, Vibrant® Polished Brass
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- Katalyst® Spray Technology with air induction ball joint
- Optimized sprayface for maximum performance
- MasterClean™ spray nozzles to prohibit mineral build-up for easy cleaning
- 1-function showerhead with Katalyst® Air-Induction technology
- Shower arm and Flange sold separately
This Devonshire® single-function showerhead brings substantial water savings to your bathroom with a 1.75 gpm flow rate, combined with Katalyst™ technology for a completely indulgent showering experience. With a new nozzle pattern, internal waterway design, and air-induction system, this technology maximizes every water drop and creates a richer, more intense flow of water that heightens the shower's sensory experience. By infusing two liters of air per minute, Katalyst™ delivers a powerful, voluptuous spray that clings to the body with larger, fuller water drops.
| Type | Standard |
| Number of Functions | 1 |
| Diameter Range | 4-1/16 to 6 in |
| Flow Rate | 1.75 gpm |
| Color Family | Brass |
| Collection | Devonshire® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Diameter | 5-15/16 in |
| Finish/Color | Vibrant Polished Brass |
| Connection Size | 1/2-14 NPT |
| Head Size | 5-15/16 in Dia x 4-11/16 in H |
| Material | Metal |
| Maximum Flow Rate | 1.75 gpm |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Sprays | 1 |
| Pressure Rating | 80 psi |
| Series | 45413-G |
| Shape | Round |
| Spray Pattern | Aerated |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181801 |
| Alternate Part Number 1 | K-45413-G-PB |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612702609 |
| Manufacturer Part Number | 45413-G-PB |
Lifetime Limited
ASME A112.18.1/CSA B125.1|CEC Certified|DOE Energy Policy Act 1992|EPA WaterSense® Certified
For use with 1.4 gpm or less automatic compensating valves
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Kohler®Devonshire® Shower Head, 5-15/16 in Dia, 1-Function, 1.75 gpm, Vibrant Polished Brass

