Ridgewood® Toilet Seat With Cover, Round Bowl, Closed Front, Wood, Biscuit
PartKOHK4695BISC
MFG4695-96
Description
Kohler® Toilet Seat, Ridgewood®, Round Bowl, 16-5/8 in Bolt to Seat Front, Closed Front, Plastic Hinge, 5-1/2 in Mounting Hole, 14-3/16 in Width, 1-1/16 in Height, 16-5/8 in Length, Wood, Biscuit
Price/Availability Accessible On Login
- Color-matched plastic hinges
- Compression-molded wood provides a look and feel that cannot be achieved with other seat materials
- Toilet seats are not returnable to Kohler Co. if opened or outside of original packaging
- Fits most round-front toilets
This Ridgewood toilet seat has simple lines complement a variety of traditional toilet designs. Made of compression-molded wood for a substantial look and feel, the seat fits most round-front one -or two-piece toilets.
| Type | Standard |
| Collection | Ridgewood® |
| Bowl Shape | Round |
| Front Type | Closed |
| Cover | Yes |
| Color Family | Off-White |
| Material | Wood |
| Finish/Color | Biscuit |
| Bolt to Seat Front | 16-5/8 in |
| Height | 1-1/16 in |
| Hinge Material | Plastic |
| Length | 16-5/8 in |
| Mounting Hole Size | 5-1/2 in |
| Width | 14-3/16 in |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181603 |
| Alternate Part Number 1 | K-4695-96 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 650531401571 |
| Manufacturer Part Number | 4695-96 |
1 year Limited
ANSI Z124.5|IAPMO Listed|CSA Approved
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Ridgewood® Toilet Seat With Cover, Round Bowl, Closed Front, Wood, Biscuit

