Persuade® Toilet Bowl, ADA, Floor Mount, 12 in Rough, Elongated, White
PartKOHK5309WHT
MFG5309-0
Description
Kohler®, 5309-0, Bowl, Chair Height, Series: 5309, Cimarron® Comfort Height® Collection, Elongated Shape, 6-5/8 x 9-5/8 in Water Surface, 12 in Rough-In, 2-1/8 in Trapway, Floor Mounting, 16-1/2 in Height, 15-1/4 in Width, 29 in Depth, Vitreous China, White
Price/Availability Accessible On Login
- Skirted trapway simplifies cleaning
- Patented ReadyLock installation system, a simple solution for skirted toilets, saves time, hassle, and eliminates the need to drill into the floor for standard 12 in (305 mm) rough-in
- Combines with the K-4369/4369-RA tank to create a complete K-5310/5310-RA Cimarron toilet
- Coordinates with other products in the Cimarron collection
The Cimarron skirted toilet bowl utilizes Kohler®s patented new ReadyLock™ installation system for easier, more intuitive installation. The skirted trapway installs to the floor flange and attaches to the toilet, eliminating the need to drill holes for a standard 12 in rough in while offering the same secure installation as non-skirted toilets. Pair this bowl with the K-4369 tank for a complete Cimarron skirted toilet.
| Mounting Type | Floor |
| Bowl Shape | Elongated |
| Color Family | White |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Collection | Persuade® |
| Rough-In Size | 12 in |
| Seat Yes/No | No |
| Finish/Color | White |
| Depth | 29 in |
| Height | 16-1/2 in |
| Material | Vitreous China |
| Series | 5309 |
| Shape | Elongated |
| Trapway Size | 2-1/8 in |
| Type | Toilet Bowl |
| Water Surface Area | 6-5/8 x 9-5/8 in |
| Width | 15-1/4 in |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181511 |
| Alternate Part Number 1 | K-5309-0 |
| Country of Origin | MX |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612529138 |
| Manufacturer Part Number | 5309-0 |
Floor Mounting Kit
1 Year Limited
ADA Compliant|ASME A112.19.2|California Energy Commission (CEC)|CSA B651/B45.1|DOE - Energy Policy Act 1992|ICC/ANSI A117.1|OBC Certified
For Comfort Height® Two-Piece Toilet
Price/Availability Accessible On Login

Kohler®Persuade® Toilet Bowl, ADA, Floor Mount, 12 in Rough, Elongated, White

