Veil® In-Wall Toilet With Seat, Wall Mount, Elongated Bowl, Flushometer, 0.8/1.6 gpf Dual Flush, White
PartKOHK6303WHT
MFG6303-0
Description
Kohler® Toilet, 1-Piece, Veil® Collection, 0.8/1.6 gpf Flush, Elongated Bowl, 13 in Rim Height, 12 in Rough-In, 3 in Trapway, Wall-Hung Mounting, Dual Flush Flushing System, 15-1/8 in W x 21 in D x 11 in H Overall, Vitreous China, White
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
Documentation
- One-piece wall hung toilet
- Compact elongated bowl offers added comfort while occupying the same space as a round-front bowl
- Mounting hardware is completely concealed, giving Veil a sleek, seamless look that is easy to clean
- Adjustable durable steel frame carrier allows the bowl to be set anywhere from 15-3/8 to 28-1/2 in from floor
- Dual-flush actuator offers a choice of 0.8 or 1.6 gpf
- Large flush actuator plate can be removed for easy access to inner tank
- Dual-flush technology allows you to choose between a full or partial-flush
- Durable steel frame for 2 x 6 in installation
- When installed per Kohler®'s installation instructions, the Kohler® in wall tank and carrier system can support up to 880 lbs without damage
- Supply line not included
- WaterSense® toilets meet strict EPA flushing guidelines including using at least 20% less water than 1.6 gal toilets
- Eligible for consumer rebates in some municipalities
- Optional accessories: k 6298 flush actuator plate, K 6291 wall hung toilet cast iron waste pipe, K 4670 C commercial toilet seat, K 4670 CA commercial toilet seat, K 4670 SA commercial toilet seat, K 4670 SC commercial toilet seat
With its concealed tank and minimal footprint, the innovative Veil wall-hung toilet saves up to 12 in of precious bathroom space over Kohler®s longest floor-mount models. The mounting hardware is completely concealed, giving Veil a sleek, seamless look that is incredibly easy to clean. And with dual-flush technology, this high-efficiency toilet can save as much as 6,000 gal of water annually over a traditional 1.6 gal toilet.
| Type | In-Wall |
| Flush Handle | Flushometer |
| Number of Functions | Dual Flush |
| Mounting Type | Wall |
| Bowl Shape | Elongated |
| Color Family | White |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Collection | Veil® |
| Flush Rate | 0.8/1.6 gpf |
| Rough-In Size | 12 in |
| Seat Yes/No | Yes |
| Finish/Color | White |
| Flushing System | Dual Flush |
| Gallons per Flush | 0.8/1.6 gpf |
| Material | Vitreous China |
| Overall Dimensions | 11 in H x 15-1/8 in W x 21 in D |
| Rim Height | 13 in |
| Trapway Size | 3 in |
| Brand | Kohler® |
| UNSPSC | 30181505 |
| Alternate Part Number 1 | K-6303-0 |
| Manufacturer | Kohler |
| UPC | 885612200723 |
| Manufacturer Part Number | 6303-0 |
K-6284 2 x 6 in In-Wall Tank and Carrier System, K-6299 Wall-Hung Elongated Toilet Bowl, K-6298 Flush Actuator Plate and Toilet Seat
1 Year Limited
ASME A112.19.2/A112.19.14/A112.6.2|CSA B45.1|DOE - Energy Policy Act 1992|EPA WaterSense® Certified
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
Documentation

Kohler®Veil® In-Wall Toilet With Seat, Wall Mount, Elongated Bowl, Flushometer, 0.8/1.6 gpf Dual Flush, White

